"Fałszywy policjant" chciał wyłudzić 200 tys. zł od staruszka

Warszawa

kspZatrzymany mężczyzna

Policja zatrzymała mężczyznę, który chciał oszukać starszego mężczyznę metodą na fałszywego policjanta. Został przyłapany na gorącym uczynku. Trafił do aresztu na trzy miesiące.

Policja zatrzymała mężczyznę, który chciał oszukać 82-latka metodą na fałszywego policjanta. Został przyłapany na gorącym uczynku. Trafił do aresztu na trzy miesiące.Wszystko zaczęło się od telefonu osoby podającej się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego. Rozmówca poinformował 82-latka, że jeden z pracowników banku współpracuje z przestępcami i zamierza ukraść jego pieniądze, przelewając je na inny rachunek.

Przelew na konta w Wielkiej Brytanii

"Fałszywy policjant polecił więc pokrzywdzonemu, aby ten poszedł do wskazanego banku i przelał 200 tys. złotych na podany numer konta w Wielkiej Brytanii. Z relacji oszusta wynikało, że rzekoma akcja policji ma na celu zdemaskowanie i zatrzymanie nieuczciwego pracownika banku, a po wszystkim gotówka zostanie mu zwrócona" – informuje stołeczna policja.82-latek udał się, do banku. Na miejscu okazało się jednak, że ze względów technicznych nie może w tej chwili dokonać operacji przelewu tak dużej kwoty pieniędzy. Mężczyzna podjął więc z konta 40 tys. złotych i po otrzymaniu kolejnej instrukcji od oszustów, przekazał ją przed bankiem nieznanemu mężczyźnie - rzekomemu policjantowi ubranemu po cywilnemu.Niczego nie podejrzewając 82-latek udał się następnie do domu. "Zanim tam jednak dotarł, zadzwonił do niego fałszywy policjant i polecił, aby mężczyzna wrócił do banku i tym razem nie czekając na możliwość przelewu wypłacił całość pozostałej gotówki i podobnie jak wcześniej przekazał ją osobie, która podejdzie do niego po wyjściu z banku" – relacjonują policjanci.Aby to zrobić tym razem 82-latek był zmuszony zlikwidować lokatę. Ponowna wizyta w okienku kasowym, nerwowe zachowanie i chęć zlikwidowania lokaty na tak dużą sumę wzbudziły podejrzenia pracowników banku.

Policjant kupował tort urodzinowy, zauważył dwie złodziejki
Zuchwała kradzież zegarka. Rozpoznajesz złodzieja?

8 lat więzienia?

Kiedy kasjerka uzmysłowiła mężczyźnie, że najprawdopodobniej padł ofiara przestępców, powiadomiono policję.Funkcjonariusze ze śródmiejskiego wydziału do walki z przestępczością przeciwko mieniu zorganizowali zasadzkę. Gdy 82-latek przekazywał koperty przed bankiem w ręce funkcjonariuszy wpadł 36-letni Marcin L.Oszust był przekonany, że w kopercie znajduje się 200 tys. złotych. "Jakież było jego zdziwienie, kiedy został zatrzymany i kiedy okazało się, że w kopercie na prośbę policjantów zamiast gotówki włożono pocięte kartki papieru. Na wniosek śledczych sąd zdecydował już o tymczasowym aresztowaniu 36-letniego Marcina L. na 3 miesiące. Za oszustwo kodeks karny przewiduje do 8 lat pozbawienia wolności" – podają stołeczni policjanci.ran