Fałszowali dokumenty, przejmowali majątki. 7 zatrzymanych

Warszawa

kspPrzestępcy nielegalnie przejmowali majątki

Grupa była rozpracowywana przez wydział do spraw odzyskiwania mienia przy wsparciu wydziału wywiadu kryminalnego KSP od dłuższego czasu. Pozwoliło to na jej monitorowanie i umożliwiło zatrzymanie sprawców na gorącym uczynku, gdy chcieli sprzedać kolejne trzy działki o rynkowej wartości około 2 mln zł.

Fikcyjne transakcje zakupu i sprzedaży

Działania przeprowadzono równolegle w kilku miejscowościach. Doprowadziły do zatrzymania 7 osób w tym „organizatora” procederu i dwóch jego najbliższych współpracowników. Prokurator nadzorujący śledztwo przedstawił im zarzuty fałszowania, wyłudzenia i poświadczenia nieprawdy, przywłaszczenia oraz oszustwa w stosunku do mienia znacznej wartości. Pięciu zatrzymanych usłyszy również zarzuty "prania brudnych pieniędzy" z art. 299 KK.

Na czym polegał cały proceder? "Działalność przestępcza zatrzymany osób polegała na wyszukiwaniu nieruchomości o nieuregulowanej sytuacji prawnej i bez założonej księgi wieczystej, a następnie poprzez posługiwanie się sfałszowanymi dokumentami, w tym z okresu II wojny światowej, doprowadzaniu do założenia księgi wieczystej ze wskazaniem jako uprawnionych podstawionych osób. Następnie nieruchomość taka sprzedawana była osobom działającym w dobrej wierze" - informuje Przemysław Nowak, rzecznik Prokuratury Okręgowej.

Uzyskiwane milionowe korzyści były legalizowane poprzez fikcyjne transakcje zakupu i sprzedaży nieruchomości, inwestycje w posiadłości zakupione na podstawione osoby lub lokowane na ich rachunkach.

"Szczególny nacisk wydział do spraw odzyskiwania mienia Komendy Stołecznej Policji położył na ustalenie składników majątkowych podejrzanych oraz uzyskanych z przestępczej działalności korzyści, których wartość wstępnie szacuje się na kwotę przekraczająca 3,5 mln zł" - poinformowali policjanci.

Dwie osoby aresztowane

Z materiału dowodowego policji wynika, że grupa działała co najmniej od około 4 lat i doprowadziła do sprzedaży nawet kilkunastu nieruchomości na terenie Warszawy i okolic. Organizator i jego najbliższy współpracownik zostali tymczasowo aresztowani na okres 3 miesięcy.

Sprawa ma charakter rozwojowy, przewidziane są dalsze zatrzymania- zapowiada KSP.

KSP/ec