Falenica prawie jak Tokio. W niedzielę mistrzostwa w sumo

Warszawa

Polski Związek SumoMistrzostwa w sumo odbędą się w Warszawie

120 zawodników sumo z 18 klubów z całego kraju zmierzy się w niedzielę w mistrzostwach Polski. Będzie to ostatni etap kwalifikacji przed mistrzostwami Europy, które również zostaną rozegrane w Falenicy.

Sumo w Polsce rozwija się w tempie ekspresowym. Będzie można się o tym przekonać już w niedzielę w hali OSiR przy ul. Poezji 5. Staną tam naprzeciw siebie sumici i sumitki z całej Polski. Zawodnicy klasyfikowani będą w różnych kategoriach wagowych – od 70 kg do kategorii open (powyżej 150 kg).

Mistrzostwa Polski młodzieżowców kobiet i mężczyzn oraz seniorów i seniorek rozgrywane w Falenicy są ostatnim sprawdzianem przed planowanymi na koniec kwietnia mistrzostwami Europy, które odbędą się również w hali przy ul. Poezji 5.

Mieli walczyć na Krymie

Europejski turniej, który odbędzie się 26 i 27 kwietnia, miał odbyć się na Krymie. Z uwagi na napiętą sytuację polityczną Europejska Federacja Sumo zmuszona była do zmiany miejsca rozgrywania mistrzostw. Po międzynarodowych konsultacjach okazało się, że w Europie jedynie Warszawa i UKS Fuks mogą w tak krótkim terminie zorganizować to wydarzenie sportowe.

CZYTAJ O SYTUACJI NA KRYMIE

W dzielnicy od kilku lat działają dwa Uczniowskie Kluby Sportowe, w których można uprawiać tę dyscyplinę. Zawodnicy sumo z klubów Marysin Wawerski i Fuks Falenica odnoszą sukcesy na polskich i międzynarodowych arenach. W Wawrze nie brakuje mistrzów Polski, Europy i świata.

5 tysięcy zawodników

Z liczb wynika, że sumo w Polsce rozwija się intensywnie. 10 lat temu Polski Związek Sumo zrzeszał 12 klubów, dziś jest ich aż 98. Licencje posiada 1700 osób, natomiast dyscyplinę uprawia około 5 tysięcy.

Sumo to japoński sport narodowy znany od początku VIII wieku. Stylem walki przypomina zapasy. W dosłownym tłumaczeniu "sumo" oznacza szybkie przeciwdziałanie uderzeniom rywala.

Walka sumo odbywa się na dohyo, podwyższonym ringu wykonanym z mieszaniny gliny i piasku, w kole o średnicy 4,55 m i wysokości od 30 do 60 cm. Istota rywalizacji polega na wypchnięciu przeciwnika poza pole walki (tawara) lub przewróceniu go za pomocą odpowiednich rzutów, pchnięć i uderzeń ciałem. Aktualnie na świecie w szkoleniu wykorzystywanych jest prawie 90 technik walk.

Wstęp na zawody dla publiczności jest wolny.

TAK WYGLĄDAŁY ZAWODY W WAWRZE W KWIETNIU 2013 r.

Najlepsi sumici zjechali do Wawra
Marcin Gula, tvnwarszawa.pl

lata