F-16 nad Warszawą

Warszawa

TVN24Myśliwce nad stolicą

W samo południe nad głowami warszawiaków przeleciały myśliwce. Powód? Obchody Święta Lotnictwa Polskiego, które odbywają się w stolicy.

Nad Polem Mokotowskim przeleciały F-16, MiG-29, Su-22 iTS-11 Iskra wzbudzając ciekawość warszawiaków. Te ostatnie, za sobą pozostawiały biało-czerwoną smugę.

Chwilę wcześniej, przed Pomnikiem Lotników Polskich na Polu Mokotowskim odbył się uroczysty Apel Poległych.

W rocznicę zwycięstwa

Z kolei rano odprawiona została msza w intencji lotników w katedrze polowej WP. Odsłonięto także tablicę upamiętniającą płk. pil. Stanisława Skarżyńskiego, pierwszego Polaka, który samotnie przeleciał Atlantyk.

Święto Lotnictwa od 1995 r. jest obchodzone 28 sierpnia - w rocznicę zwycięstwa Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w największej międzywojennej imprezie lotnictwa sportowego - Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych (Challenge International des Avions de Tourisme) w 1932 roku w Berlinie. Jest to święto lotnictwa wojskowego i cywilnego. W tym roku święto zbiega się z VI światowym Zjazdem Lotników Polskich, w którym uczestniczy blisko 300 weteranów i seniorów lotnictwa z kraju i zagranicy.

Related content

PAP/ran/roody