Ewa Kopacz startuje z Warszawy. Chce się zmierzyć z Jarosławem Kaczyńskim

Warszawa

Fakty TVN | Fakty TVNStarcie na szczycie – Kopacz kontra Kaczyński na listach wyborczych w Warszawie

Premier Ewa Kopacz wystartuje z pierwszego miejsca stołecznej listy PO. Szefowa rządu zapowiedziała podczas wizyty w Tarnowie, że chce zmierzyć się z szefem Prawa i Sprawiedliwości - Jarosławem Kaczyńskim.

- Taka jest moja przymiarka. Chciałabym się zmierzyć z szefem największej partii opozycyjnej, z Jarosławem Kaczyńskim, który - mam nadzieję - będzie startował z Warszawy. Dlatego powiedziałam, że będę startować z Warszawy, choć bardziej naturalnym moim okręgiem byłby albo Radom, gdzie mam miejsce zamieszkania, albo Gdańsk, gdzie mam mieszkanie, ale postanowiłam, że to będzie próba sił - mówiła Kopacz.

"Nie jestem tchórzliwa"

Dodała, że "nie jest tchórzliwa, dlatego chciałaby się zmierzyć z największym oponentem". Pytana o to, jak będą wyglądały pozostałe listy, odparła, że "teraz są procedury". - Idziemy od dołu, wyłaniamy, do 20 lipca bodajże są zgłoszenia, a potem będą wyłaniane listy - tłumaczyła.Zgodnie z ubiegłotygodniową decyzją zarządu krajowego PO, struktury regionalne mają czas do 31 lipca na przygotowanie i przyjęcie list wyborczych. 6 sierpnia listy miałaby ostatecznie zatwierdzić Rada Krajowa Platformy. Wcześniej korekt na listach może dokonać jeszcze szefowa PO oraz zarząd partii. Wybory odbędą się 25 października.Z rozmów PAP z mazowieckimi politykami PO wynika, że dalsze miejsca na warszawskiej liście mogą zająć np. wiceszef MSZ ds. europejskich Rafał Trzaskowski lub Tomasz Siemoniak. Szef MON "przymierzany" jest też do jedynki w Wałbrzychu (w wyborach 2011 r. na czele listy znalazła się obecna wiceszefowa klubu PO Izabela Mrzygłocka).

Nie wiadomo jaki okręg otrzyma marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, w 2011 roku dwójka stołecznej listy PO. Zdaniem rozmówców PAP, nie ma możliwości, by Kidawa-Błońska i Kopacz znalazły się na jednej liście. Niektórzy politycy Platformy spekulują, że być może marszałek Sejmu będzie liderką listy w okręgu podwarszawskim. Tam jednak mazowiecka PO na miejscu pierwszym widzi swego szefa, ministra administracji i cyfryzacji Andrzeja Halickiego.

Czytaj więcej na tvn24.pl.

eos/ja / Źródło: TVN24, PAP