Euro zablokuje Saską Kępę

Warszawa

Podczas meczów Euro 2012 na Saską Kępę będą mogli wjeżdżać wyłącznie mieszkańcy. Zamknięty zostanie most Poniatowskiego, prawdopodobnie także Wybrzeże Szczecińskie. Urzędnicy twierdzą, że sprawdziły się rozwiązania zastosowane podczas pierwszego meczu na Stadionie Narodowym.

Według Andrzeja Cudaka, dyrektora sekretariatu ds. Euro 2012, organizacja ruchu podczas środowego meczu Polska była dobra, ale podczas mistrzostw będzie wyglądała nieco inaczej. Zamkną most- Na pewno dojazd kibiców na stadion będzie oparty na komunikacji publicznej, nie będzie można parkować w okolicy obiektu - powiedział PAP Cudak. Zakaz parkowania samochodów będzie wprowadzony na Saskiej Kępie do rozpoczęcia mistrzostw mieszkańcy oraz osoby prowadzące tam działalność otrzymają przepustki uprawniające do wjazdu. Most Poniatowskiego będzie częściowo zamykany na cztery godziny przed meczem - kibice będą mogli pieszo przejść ze Strefy Kibica w stronę stadionu północnym pasem Al. Jerozolimskich. Na 15 minut przed końcem meczu ruch tramwajów i samochodów na moście będzie zamykany całkowicie. Podczas mistrzostw będą otwarte także dwa północne wyjścia ze stadionu, co na pewno ułatwi kibicom wyjście ze stadionu. Część z nich skieruje się w stronę mostu Świętokrzyskiego, dlatego możliwe będzie chwilowe zamknięcie przeprawy. Natomiast nie planujemy w tej chwili zamknięcia mostu Świętokrzyskiego - zaznaczył Cudak. Pociągiem na lotnisko Kibice będą mieli także dobre dojście na dworzec PKP Stadion, z którego będą jeździły pociągi w kierunku lotniska i centrum, a także na przystanki tramwajowe w kierunku Grochowa, na Dworzec PKP Warszawa Wschodnia oraz znajdujący się w pobliżu dworzec autobusowy. Autobusy z rejonu ul. Międzynarodowej będą odwoziły kibiców do centrum i do parkingów na obrzeżach miasta. Będzie tam 20 tys. miejsc parkingowych. Cudak zaznaczył, że w związku z wymaganiami dotyczącymi ochrony VIP-ów być może zamknięte będzie Wybrzeże Szczecińskie. Podkreślił jednak, że zamknięcie tej ulicy podczas imprezy otwarcia stadionu spowodowało korki, które zaczynały się już na Trasie Łazienkowskiej i Siekierkowskiej. Dlatego zamknięcie Wybrzeża Szczecińskiego jest dyskutowane. Podczas meczu Polska-Portugalia ulica była otwarta dzięki czemu organizacja meczu nie wpłynęła na układ komunikacyjny miasta - zaznaczył. Tysiąc ochroniarzy Dodał, że nie ma planów, by jeden z mostów był przeznaczony wyłącznie do przejazdu służb np. ratownictwa medycznego. Podstawą działań podczas zdarzenia masowego jest, że nie wiezie się pacjentów do jednego szpitala, ale do wielu - dodał.

Urzędnicy poinformowali również o planowanym zabezpieczeniu strefy kibica, która będzie działała podczas mistrzostw przed Pałacem Kultury i Nauki. Nawet tysiąc ochroniarzy będzie pilnować tam bezpieczeństwa w dniu meczu mistrzostw, obszar ten będzie też monitorowany przez kamery - wynika z danych uzyskanych przez PAP w stołecznym urzędzie. Euro 2012 rozpocznie się 8 czerwca. Pierwszy mecz zostanie rozegerany na Stadionie Narodowym, gdzie Polska zmierzy się z Grecją.

PAP/ran//bako