"Euro to nie będzie Armagedon"

Warszawa

Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.plPrezydent o Euro 2012

5 meczów, 900 wolontariuszy, przepustki dla mieszkańców, zmiany w komunikacji i czasowe wyłączanie ulic - Mistrzostwa Europy w piłce nożnej zbliżają się wielkimi krokami. Ratusz rozpoczął właśnie kampanię, która ma przygotować nas do utrudnień.

Mistrzostwa trwać będą od 8 czerwca do 1 lipca. Od 7 czerwca do 2 lipca działać będą strefy kibica - dla miasta to są właśnie daty początku i końca całej imprezy. Z kolei dla mieszkańców kluczowe są daty meczów na Stadionie Narodowym:

- Ktoś może powiedzieć, że aż, ktoś że tylko pięć. Ale tak naprawdę to nie będzie Armagedon - powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz i zwróciła uwagę, że mecz otwarcia wypada w długi weekend, a pozostałe są stosunkowo późno, bo o 20:45. - To nie będzie paraliż w drugiej połowie dnia, tylko sytuacja do opanowania, w godzinach wieczornych - podwiedziała.

Cztery godziny przed meczem...

Zmiany będą wprowadzane około 4 godzin przed meczem, przede wszystkim w rejonie Stadionu Narodowego i strefy kibica na pl. Defilad. W tym czasie północna jezdnia Al. Jerozolimskich na odcinku od ronda Dmowskiego do ronda Waszyngtona będzie wyłączona z ruchu. To tędy kibice dostaną sie na mecz.

Normalnie kursować będą autobusy i tramwaje z centrum w kierunku stadionu. Te jadące w przeciwną stronę będą skierowane na objazdy. Z ruchu tramwajowego całkowicie wyłączona będzie al. Zieleniecka.

.. i długo po końcowym gwizdku

Po zakończeniu meczu dla ruchu zamknięte będą obie jezdnie Al. Jerozolimskich od ronda Waszyngtona do ronda Dmowskiego. Autobusy i tramwaje w obu kierunkach będą kursować objazdami. Normalna organizacja ruchu przywracana będzie po tym, jak kibice się rozejdą.

Przez cały okres od 7 czerwca do 2 lipca metro i autobusy kursujące w rejonie strefy kibica pojadą ze zwiększoną częstotliwością. Częściej kursować będą też autobusy nocne, których przystanki zostaną przeniesione spod dw. Centralnego w rejon skrzyżowania Al. Jerozolimskich z al. Jana Pawła II.

Zmiany w całym mieście

Ratusz zapowiada, że w dni meczowe, zmiany w organizacji ruchu zostaną wprowadzone nie tylko w Śródmieściu i na Pradze Południe, ale też na Pradze Północ i na Ochocie. Urzędnicy zachęcają kierowców, by skorzystali ze wzmocnionej komunikacji miejskiej, która będzie miała priorytet w ruchu.

Dla indywidualnego ruchu zamknięte będą:- Al. Jerozolimskie od ronda Waszyngtona do Emilii Plater- Wybrzeże Szczecińskie i Wał Miedzeszyński od mostu Świętokrzyskiego do al. Stanów Zjednoczonych- al. Zieleniecka od Targowej do ronda Waszyngtona

Dodatkowo na Raszyńskiej oraz Żwirki i Wigury wyznaczone zostaną buspasy. Będą obowiązywać przez cały okres mistrzostw.

Zadbaj o przepustkę...

Dodatkowe utrudnienia czekają mieszkańców Saskiej Kępy. By ich okolica nie zmieniła się w jeden wielki parking, wjechać tam będą mogli tylko ci, którzy wyrobią sobie przepustkę. Będą ją mogły zdobyć wyłącznie osoby zameldowane na pobyt stały lub czasowy. Będą wydawane od 10 kwietnia w trzech punktach:

Wcześniej trzeba złożyć wniosek - formularz wniosku dostępny jest w urzędzie dzielnicy.

... i o dostawy

Ratusz apeluje też do przedsiębiorców, by ci przygotowali się do mistrzostw. Chodzi przede wszystkim o dostawy do sklepów i restauracji, które w tym okresie mogą być trudne lub wręcz niemożliwe. Przedsiębiorcy z Saskiej Kępy też mogą uzyskać przepustkę, która umożliwi im pracę w czasie mistrzostw.

Żłobki i przedszkola w pogotowiu

Zgodnie z życzeniem rodziców, którzy wzięli udział w konsultacjach, żłobki i przedszkola na terenie Śródmieścia, Pragi Północ i Pragi Południe będą działać normalnie. W części szkół lekcje będą skrócone, ale placówki zapewnią uczniom opiekę w normalnym wymiarze godzinowym. Dyrektorzy zostali zobowiązani do przedłużenia opieki w sytuacji, gdyby rodzice mieli problem z odebraniem dzieci ze żłobków, przedszkoli i szkół podstawowych.

Zamknięte zostaną dwie podstawówki: przy Fabrycznej 19 i przy Nowym Świecie 21a. Zajęcia opiekuńcze zostaną zorganizowane w szkołach przy Niecałej 14 i Hożej 11/15. Zawieszone będą też zajęcia w szkole specjalnej przy Skaryszewskiej 9. W innych placówkach zajęcia będą odbywać się do 14, a po tej godzinie zapewnione będą zajęcia opiekuńczo-wychowacze.

Domy pomocy społecznej, ogniska wychowawcze, domy dziecka i pogotowia opiekuńcze będą miały dodatkowe dyżury po godzinie 18, kiedy kończą się normalne zajęcia.

ZOBACZ SZCZEGÓŁY

Transport dla niepełnosprawnychNormalnie działać będzie miejski transport osób niepełnosprawnych. Osoby niepełnosprawne, które mają bilety na mecze i chcą skorzystać z transportu miejskiego, powinny zgłosić się do współpracujących z miastem przewoźników do 15 maja. Pracować będą też asystenci osób niepełnosprawnych.

CZYTAJ MIEJSKI "PORADNIK KIBICA"

roody//ec