"Euro to historyczne doświadczenie"

Warszawa

TVN24Mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz

- Mistrzostwa były doświadczeniem szczególnym w historii Warszawy - oceniła w niedzielę prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Podziękowała też blisko tysiącu wolontariuszy, którzy przez cały okres piłkarskich mistrzostw Europy pracowali w stolicy.

Wieczorem w na Stadionie Olimpijskim w Kijowie finał Hiszpania-Włochy. Przed transmisją meczu w strefie kibica przed Pałacem Kultury i Nauki wystąpi m.in. Kayah.

Po meczu odbędzie się pokaz sztucznych ogni, które odpalone zostaną z dachu Teatru Dramatycznego i Teatru Studio. Około godziny 23 wystąpi Maciej Maleńczuk.

Wspólna zabawa na Placu Defilad zakończy się około 2 w nocy. To będzie oficjalny koniec Euro 2012 w Polsce.

Prezydent podziękowała wolontaiuszom

Prezydent stolicy podziękowała w niedzielę wolontariuszom za ich służbę podczas turnieju. - To był dla państwa oczywicie okres takiego ochotniczego zaangażowania się, pomysłowości, optymizmu. Dołączam się do wszystkich wyrazów wdzięczności, zarówno kibiców, jak i mieszkańców - zwróciła się do wolontariuszy Gronkiewicz-Waltz.

Do pracy w warszawskim wolontariacie podczas Euro zgłosiło się ok. 2,5 tys. kandydatów. Na rozmowę rekrutacyjną ratusz zaprosił blisko 1800 z nich. Do projektu zakwalifikowało się prawie 900 kobiet i mężczyzn, głównie ludzi młodych.

Od 7 czerwca rozlokowani w wielu miejscach - m.in. w strefie kibica, na lotnisku Chopina, dworcach kolejowych - pomagali kibicom i zagranicznym turystom, którzy przyjechali do Warszawy z całego świata. Wszyscy wolontariusze znają język angielski, wielu z nich to osoby wielojęzyczne. Wród ochotników były także osoby z zagranicy, m.in. z Azerbejdżanu, Chin, Egiptu, Kanady, Meksyku, Nigerii, Wietnamu czy USA.

Euro 2012 rozpoczęło się 8 czerwca w Warszawie od meczu Polska-Grecja na Stadionie Narodowym. W sumie na tym obiekcie rozegranych zostało pięć spotkań.

PAP/bf/roody