Euro 2012: chuliganów "obsłużą" szybciej?

Najnowsze

| kicker.de, futbolnews.plfot. TVN Warszawa

Przestępstwa popełniane przez pseudokibiców powinny być rozpatrywane szybciej, a organizator meczów Euro 2012 ma zapewnić tłumaczy - to tylko niektóre z zaleceń zespołu stołecznych ekspertów przed EURO 2012, podaje PAP.

Zespół, w skład którego weszli przedstawiciele warszawskich sądów, prokuratur, Komendy Stołecznej Policji oraz adwokaci został powołany w czerwcu tego roku. Jego celem jest przygotowanie tych instytucji do piłkarskich Mistrzostw Europy w 2012 r.

Podczas prac zaproponowano kilka modyfikacji m.in. w przepisach Kodeksu postępowania karnego i Ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Pomysły sformułowane przez zespół trafiły do Ministerstwa Sprawiedliwości.

Jak przygotować się na chuligańskie wybryki?

Eksperci pokazują potencjalne zagrożenia. - Istnieje obawa, że podczas piłkarskich mistrzostw przestępstwa będą popełniane w pobliżu stadionów - wyjaśnia w rozmowie z PAP rzecznik prasowy sądu okręgowego Warszawa-Praga sędzia Marcin Łochowski. - Oznaczałoby to, że miejscowy sąd musiałby w krótkim czasie rozpatrzyć bardzo dużo spraw - dodał.

Dlatego jedna ze zmian proponowanych przez zespół dotyczy czynów osądzanych w trybie przyspieszonym i ma umożliwić przekazywanie takich spraw innemu sądowi rejonowemu.

Potrzebni tłumacze

Zespół zaproponował też wprowadzenie dla organizatorów masowych imprez międzynarodowych obowiązku zatrudnienia tłumaczy. Mieliby przekazywać polecenia służb porządkowych i służyć pomocą w sytuacjach nadzwyczajnych.

Szkolenia dla prokuratorów

W 2011 roku planowane są szkolenia dla sędziów i prokuratorów z zabezpieczania imprez masowych i specyfiki środowiska pseudokibiców. Informacje będą im przekazywać specjaliści z Komendy Stołecznej Policji.

ran/mz

Źródło zdjęcia głównego:  | kicker.de, futbolnews.pl