"Elektryki" wyprą z Krakowskiego stare autobusy. Kontrakt za 400 milionów

Warszawa

MZA130 elektrycznych autobusów dla Warszawy

Za niespełna 400 milionów złotych firma Solaris dostarczy Warszawie 130 przegubowych elektrobusów. Plan ratusza jest taki, by z Traktu Królewskiego zniknęły wszystkie autobusy z silnikami spalinowymi.

"Komisja przetargowa Miejskich Zakładów Autobusowych dokonała wyboru firmy Solaris Bus & Coach jako dostawcy 130 elektrycznych autobusów przegubowych" – poinformowały MZA na swojej stronie internetowej.

Ciche, nieemitujące spalin

Firma otrzyma 399 590 100 złotych brutto za wyprodukowanie elektrobusów. Kwota przeznaczona na zakup przez zamawiającego wyniosła 431 milionów złotych.

Każdy pojazd ma mieć klimatyzację, elektroniczne systemy informacji pasażerskiej, monitoring zewnętrzny i wewnętrzny, automat biletowy oraz udogodnienia dla niepełnosprawnych oraz niewidomych i niedowidzących.

"Autobusy nie będą emitowały spalin, a przy tym będą niezwykle ciche. Dzięki tej inwestycji z Traktu Królewskiego znikną ostatnie autobusy zasilane olejem napędowym. Pierwsze z zamówionych elektrobusów będą mogły wyjechać na linie na początku 2020 roku" - zapewnia miejska spółka.

Dodatkowo wybudowana zostanie sieć pantografowych ładowarek ulicznych na pętlach autobusowych w 20 punktach Warszawy. Pierwsza z nich działa przy ulicy Spartańskiej dla linii 222. Kolejne urządzenia wkrótce zostaną uruchomione przy Konwiktorskiej, a w przygotowaniu są punkty ładowania na Nowodworach, Szczęśliwicach i w Wilanowie. W tej ostatniej lokalizacji stanie aż sześć urządzeń.

Największy przetarg

To już czwarty i największy przetarg na dostawę autobusów elektrycznych dla MZA. Pierwszy z nich rozstrzygnięto w 2014 roku. Wtedy wygrał Solaris. Kolejny w roku 2016 wygrało konsorcjum Ursus Bus oraz AMZ-Kutno, a następny, w 2017 wygrał ponownie Solaris.

Po Warszawie jeżdżą już autobusy z napędem hybrydowym, elektrycznym i gazowym. Jak zapewniają urzędnicy, stolica inwestuje już tylko w tabor nisko- lub zeroemisyjny.

Latem 2018 roku podpisano umowę na dostawy 80 autobusów gazowych CNG (z opcją rozszerzenia do 110 sztuk). Pojazdy z tego kontraktu pojawią się w Warszawie już w marcu tego roku.

W maju informowaliśmy o umowie podpisanej przez ZTM na 25 autobusów:

ran/b

ZTM o nowej umowieTVN24
wideo 2/2