Elektrownia atomowa powstanie na Mazowszu?

Warszawa

| thewestmorlandgazette.co.ukElektrownia atomowa może powstać na Mazowszu / fot. sxc.hu

Czy 80 kilometrów od Warszawy powstanie elektrownia atomowa? Chcę ją budować francuski koncern EDF - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Gazeta donosi, że EDF chce kupić od Skarbu Państwa 51 proc. udziałów w firmie Enea, a inwestycja w Kozienicach ma być elementem tej transakcji. Zamiast budowania tam dwóch bloków węglowych, Francuzi chcą zaproponować reaktor.

Bronią się przed CO2

EDF nie chce budować bloków węglowych, bo to oznacza konieczność płacenia kar nakładanych przez walczącą z emisją dwutlenku węgla Unię Europejską. Tak dużych, że szacowana na 30 miliardów złotych inwestycja w elektrownią atomową mogłaby się opłacać.

Rząd nie wyklucza budowy elektrowni atomowej na terenie Polski, ale raczej nie na Mazowszu. Na szczycie listy najlepszych lokalizacji pozostaje pomorski Żarnowiec. - Kozienice są dopiero na 14. miejscu, głównie ze względu na to, że podczas upałów mogą tu wystąpić problemy z wodą do chłodzenia elektrowni - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Nie dadzą rady?

EDF może też mieć problem z realizacją swojej obietnicy. We Francji podoba inwestycja firmy jest rozgrzebana i nie skończy się w terminie, a jej koszt wzrósł dwukrotnie w trakcie realizacji. Kłopoty Francuzi mają też z zakończeniem budowy w Finlandii.

roody