"Ekspozycja gotowa przed 70. rocznicą powstania w getcie"

Warszawa

| http://www.toalety-automatyczne.plfot. SZRM

- Wystawa główna powstającego w stolicy Muzeum Historii Żydów Polskich będzie gotowa najpóźniej do kwietnia 2013 roku, przed 70. rocznicą wybuchu powstania w Getcie Warszawskim - powiedziała w rozmowie z PAP Joanna Fikus z MHŻP.

Główna ekspozycja zajmie ponad 4 tys. mkw. powierzchni na podziemnym poziomie placówki. Wystawa główna będzie opowiadała o 1000 lat historii Żydów polskich.

- Została ona pomyślana, jako opowieść chronologiczno-tematyczna obejmująca poszczególne epoki. Każda z siedmiu galerii odpowiada kolejnym okresom, począwszy od średniowiecza po czasy powojenne - tłumaczy Fikus.

- Projekt wystawy, opracowywany przez międzynarodowy zespół ekspertów z Polski, USA i Izraela, jest kierowany przez prof. Barbarę Kirshenblatt-Gimblett, a za przestrzenną aranżację odpowiada brytyjska firma Event Communications - dodaje.

Papierośnica z pomnikiem

Wśród eksponatów, np. w galerii z XVI wieku zostaną pokazane oryginalne księgi hebrajskie, w części wystawy dotyczącej wieku XIX i okresu międzywojennego znajdą się obrazy i dzieła sztuki żydowskich artystów. W galerii Zagłady i okresu powojennego zaprezentowanych zostanie kilka ocalałych obiektów, np. papierośnica z wygrawerowanym na wieczku pomnikiem Bohaterów Getta. Przedmioty zostały przez muzeum pozyskane w ramach akcji zbierania pamiątek, niektóre wypożyczono, a część np. średniowieczną monetę - zakupiono.

Multimedialne muzeum

Muzeum Historii Żydów Polskich powstaje naprzeciwko pomnika Bohaterów Getta. Zgodnie z projektem fińskiego architekta Rainera Mahlamakiego będzie miało ponad 12 tys. mkw., z czego blisko 5 tys. mkw. zajmie wystawa główna i czasowe. Na górnym poziomie mają się znajdować m.in. sala kinowa i konferencyjne, pomieszczenia centrum edukacyjnego, złożone z ogólnodostępnej biblioteki, mediateki, elektronicznej bazy danych o judaikach i wielofunkcyjnych sal projekcyjno-konferencyjno-koncertowych na ok. 650 osób.

mjc/par