Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE DROGOWYM

Szóstego grudnia wchodzą w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Eksperymentalna terapia w Budziku. Wśród pacjentów córka Ewy Błaszczyk

Warszawa

Materiał magazynu "Polska i świat"Błaszczyk i prof. Maksymowicz ostatnio otworzyli Klinikę Budzik dla dorosłych

Pozostająca od 16 lat w stanie minimalnej świadomości Ola Janczarska - córka aktorki Ewy Błaszczyk - oraz trzy inne osoby zostaną w najbliższych dniach podane eksperymentalnemu zabiegowi wszczepienia stymulatora ośrodkowego układu nerwowego, po którym mogą odzyskać świadomość.

Dotychczas operacje wszczepienia takiego stymulatora przeprowadzano tylko w Japonii. Współtwórca tej metody, prof. Isao Morita, ma przybyć do Polski.

Zabieg przynosi poprawę stanu pacjenta w około 60 proc. przypadków. - Metoda elektrycznej stymulacji rdzenia kręgowego i mózgu ma zastosowanie w wielu chorobach, jednak w przypadku śpiączki daje szansę chorym, którym nic wcześniej nie mogło pomóc - mówi prof. Wojciech Maksymowicz, neurochirurg, który wraz z prof. Isao Moritą ma przeprowadzić cztery zabiegi w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie.

Dodaje: - Sam stymulator umieszczany jest na tułowiu, co ułatwia jego obsługę, zaś wprowadzone do kanału kręgowego elektrody nad oponą twardą rdzenia.

Trzeba czekać

Efekt zabiegu nie jest natychmiastowy. - Jak wykazały badania prowadzone metodą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego, w pobudzanej codzienną elektrostymulacją tkance nerwowej poprawia się przepływ krwi, co sprzyja procesom naprawczym. Nie ma natomiast dowodów, że stymulacja przyczynia się do powstawania nowych komórek nerwowych. Z czasem część pacjentów może nawiązać kontakt z otoczeniem - wyjaśnia prof. Maksymowicz.

Oprócz 22-letniej obecnie Oli Janczarskiej, od 16 lat pozostającej w stanie minimalnej świadomości, wśród kandydatów do wszczepienia stymulatora jest młody mężczyzna, który dwa lata temu doznał niedokrwienia mózgu, pacjentka po doznanym przed rokiem urazie głowy oraz pacjentka pozostająca w stanie ograniczonej świadomości od dwóch lat.

Wszyscy mają być wkrótce operowani, o ile nie zdarzy się coś nieprzewidzianego, na przykład uniemożliwiająca zabieg infekcja.

k//plw / Źródło: PAP