Eksperci skreślają Legię. Lech faworytem na papierze

Warszawa

T-Mobile Ekstraklasa / x-news.plZapowiedź najbliższej kolejki

Legia posiada lepszy atak, natomiast Lech ma więcej atutów w obronie, pomocy oraz między słupkami - oceniają eksperci przed hitem 27. kolejki T-Mobile Ekstraklasy. Sport.tvn24.pl przepytał trenera reprezentacji oraz byłych piłkarzy Lecha i Legii przed sobotnim hitem.

Spotkanie Legii z Lechem ma ogromny ciężar gatunkowy. Pojedynek obu klubów cieszy się nie tylko ogromnym zainteresowaniem kibiców (bilety na mecz rozeszły się w ciągu kilku godzin). Wynik może zdecydować o tytule mistrza Polski.

O ocenę poszczególnych formacji obu ekip zapytaliśmy Andrzeja Dawidziuka (trener bramkarzy w reprezentacji Polski), Pawła Wojtalę (byłego obrońcę Lecha i Legii), Macieja Murawskiego (byłego pomocnika Lecha i Legii) oraz Andrzej Juskowiaka (były napastnik Lecha).

1) BRAMKARZE:

Legia: Duszan KuciakLech: Krzysztof Kotorowski

Andrzej Dawidziuk: Przewagę ma Lech. Mniejsza liczba straconych goli jest tu najbardziej wymownym argumentem. Gra w defensywie "Kolejorza" jest pewna i poukładana. Dzisiejszego bramkarza nie sposób oceniać bez kontekstu jego współpracy z blokiem defensywnym, a w drużynie z Poznania wygląda to bez zarzutu.

Ocena: punkt dla Lecha

2) OBROŃCY:

Legia: Jakub Wawrzyniak, Iniaki Astiz, Artur Jędrzejczyk, Bartosz BereszyńskiLech: Luis Henriquez, Hubert Wołąkiewicz, Marcin Kamiński, Kebba CeesayPaweł Wojtala: Obie formacje są na bardzo zbliżonym poziomie. Legia i Lech nie tracą wielu goli, trzy bramki w różnicy na korzyść Lecha w kontekście całego sezonu, to naprawdę niewiele. Jak dla mnie remis, z delikatnym wskazaniem na "Kolejorza". Lech udowodnił grając na wyjazdach, że potrafi dowieźć "zero z tyłu".

Ocena: Lech

3) POMOCNICY:

Legia: Jakub Kosecki, Ivica Vrdoljak, Daniel Łukasik, Michał KucharczykLech: Gergo Lovrencsics, Łukasz Trałka, Rafał Murawski, Aleksandyr Tonew

Maciej Murawski: Potencjał obu drużyn jest bardzo podobny. To, co może skłaniać w stronę Lecha to fakt, że trener Rumak dysponuje bardziej uniwersalnymi pomocnikami. Od zadań destrukcyjnych jest tam w Łukasz Trałka. W Legii do odbierania piłek są oddelegowani Ivivca Vrdoljak oraz Daniel Łukasik.To daje większe możliwości poznaniakom.

Za "Kolejorzem" przemawia również forma zawodników. Ostatnia dyspozycja Lovrencsicsa oraz Murawskiego robi wrażenie. W Legii w tej rundzie w pomocy jedynie Łukasik prezentuje wysoką i równą formę.

*Trener Mariusz Rumak ogłosił w piątek po południu, że Aleksandyra Tonewa z gry wyklucza kontuzja, zastąpi go prawdopodobnie Mateusz Możdżeń.

Ocena: Lech

4) Napastnicy:

Legia: Wladimer Dwaliszwili - Marek SaganowskiLech: Kaspar Hamalainen - Bartosz Ślusarski

Andrzej Juskowiak: Delikatną przewagę a ataku ma Legia. Wynika to z tego, że gracze Jana Urbana są bardziej kreatywni, jeśli chodzi o akcje indywidualne.Dwaliszwili się nie myli, chyba że z rzutu karnego. Potrafi na małej przestrzeni zyskać przewagę, aby oddać strzał. W Lechu nie ma takiego zawodnika. Ślusarski potrzebuje podań, dośrodkowań, aby stworzyć sobie sytuacje. I mimo że rozgrywa swój najlepszy sezon w karierze, to jest uzależniony od podań pomocników.

Ocena: LegiaSuma: 3:1 dla Lecha

Spotkanie Legia - Lech rozpocznie się w sobotę o godzinie 13.30. Relacja "minuta po minucie" w sport.tvn24.pl

CZYTAJ TEŻ NA SPORT.TVN24.PL

adsz//twis