Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Eksmisja w centrum miasta. Wynosili protestujących

Warszawa

Tomasz Zieliński /tvnwarszawa.plEksmisja w centrum

Z mieszkania przy ul. Sempołowskiej eksmitowano starszą kobietę. W akcji asystowało kilkudziesięciu policjantów, którzy wynosili aktywistów protestujących w obronie lokatorki. - Ta osoba nie miała tytułu prawnego do lokalu i zadłużyła go na ponad 60 tysięcy złotych - tłumaczy wlaściciel.

- Jest około 50 policjantów, bardzo dużo gapiów i przedstawiciele organizacji, które protestują przeciwko eksmisji - relacjonował o godz. 10.00 Tomasz Zieliński, reporter tvnwarszawa.pl.

"To jest wasza, demokracja"

Na miejsce musiała przyjechać też karetka pogotowia, bo kobieta, która zajmowała mieszkanie zemdlała w czasie eksmisji. - Policjanci weszli do mieszkania i wyprowadzili kilku aktywistów, którzy próbowali wstrzymać akcję - mówi Zieliński. Protestujący krzyczeli: "To jest wasza, demokracja".

Blokadę od kilku dni zapowiadał Komitet Obrony Lokatorów. - Ekmisja wyglądała fatalnie, policjanci wyciągali nas z mieszkania - relacjonuje Wanda Pradzioch z Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów. - To jest lokal wojskowy. Pani była zadłużona, ale bez wyroku sądowego. Wylądowała kobiecina na bruku, mimo, że starała się o lokal tymczasowy, to go nie dostała – dodaje.

Ponad 60 tysięcy długu

Ekmisji dokonywały służby wojewody mazowieckiego. – Nie ma wyroku sądu w tej sprawie. Podstawą jest decyzja administracyjna wydana przez dyrektora oddziału Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. - mówi Piotr Sobucki, zastępca dyrektora wydziału infrastruktury i środowiska w urzędzie wojewody - Wojewoda jest organem egzekucyjnym. Ma obowiązek ją przeprowadzić. Sprawdziliśmy czy tytuł wykonawczy jest wystawiony w sposób prawidłowy - dodaje.

Co na to Wojskowa Agencja Mieszkaniowa? - Jest to drugie podejście do eksmisji. Pierwsze zostało zawieszone przez wojewodę. Lokal jest własnością skarbu państwa, a my zarządzamy w jego imieniu, musimy reprezentować interes skarbu państwa. Osoba, która zamieszkuje lokal nie ma tytułu prawnego. Lokal jest zadłużony na ponad 60 tysięcy złotych - mówi Wojciech Kubis z Wojskowej Agencji Mieszkaniowej.

Kobieta zagłaszała się też po inny lokal do władz dzielnicy Śródmieście. - Zgodnie z uchwałą rady miasta, nie spełnia jednak kryterium metrażowego. Nie miała też zgody na zamieszkiwanie w lokalu. To uniemożliwia nam przyznanie jej lokalu - wyjaśnia Urszula Majewska, rzecznik Śródmieścia. ran/b

Eksmisja w centrum | Tomasz Zieliński /tvnwarszawa.pl
Ekmisja w centrum | Tomasz Zieliński /tvnwarszawa.pl
Eksmisja w centrum | Tomasz Zieliński /tvnwarszawa.pl
Eksmisja w centrum | Tomasz Zieliński /tvnwarszawa.pl
Eksmisja w centrum | Tomasz Zieliński /tvnwarszawa.pl
Eksmisja w centrum | Tomasz Zieliński /tvnwarszawa.pl
Ekmisja w centrum | Tomasz Zieliński /tvnwarszawa.pl