Egzotyczna jaszczurka w krzakach na Białołęce. Znalazł ją... kot

Warszawa

straż miejskaJaszczura przywędrowała na białołęcką posesję

Jaszczurka ukryła się w krzewach na terenie jednej z białołęckich posesji. Odkrył ja kot, a szczęśliwie odłowił Ekopatrol.

Agama brodata - bo tak nazywa się jaszczurka, ukryła się w krzewach. Jako pierwszy wytropił ją kot, a zainteresowanie zwierzaka przez dłuższy czas jednym miejscem zwróciło uwagę właścicieli posesji. Postanowili sprawdzić, co kryje się w zaroślach.

Miała 20 centymetrów

W krzewach leżała około 20 cm jaszczurka. Mieszkanka ul. Odkrytej wezwała straż miejską.

- Kiedy przyjechaliśmy na miejsce okazało się, że jest to agama brodata. Jaszczurka była spokojna, bez problemu ją odłowiliśmy. Wstępnie oceniamy, że jest w dobrej kondycji, nie ma zewnętrznych obrażeń - mówi strażnik Karol Głód z Ekopatrolu.

Strażnicy w sprawie jaszczurki w tym roku interweniowali po raz pierwszy, choć podobnych interwencji w zeszłym roku było sporo. Jak oceniają, hodowla zwierząt egzotycznych staje się coraz bardziej popularna, co jest główną przyczyną interwencji.

Jedynie na uwięzi lub w klatce

- Hodowcy, którzy utrzymują zwierzęta egzotyczne w lokalach mieszkalnych i użytkowych mają obowiązek zabezpieczyć te zwierzęta przed wydostaniem się z pomieszczenia lub terenów stanowiących własność prywatną, na tereny przeznaczone do wspólnego użytku. Natomiast na terenach przeznaczonych do wspólnego użytku zwierzęta egzotyczne mogą przebywać jedynie na uwięzi lub w klatce - przypomina Piotr Mostowski zastępca naczelnika oddziału ochrony środowiska straży miejskiej.

Odłowiona agama brodata zostanie przekazana do Centrum CITES w warszawskim zoo.

Akcja ratowania kaczkiKontakt 24 | Patryk
wideo 2/3

kz/pm