Dziś trzy ostatnie referenda w sprawie "wielkiej Warszawy"

Warszawa

| TVN WarszawaReferenda w sprawie metropolii

W niedzielę w trzech podwarszawskich gminach - Wieliszewie, Podkowie Leśnej i Ożarowie Mazowieckim odbywają się referenda dotyczące metropolii warszawskiej. By głosowania były ważne potrzebna jest przynajmniej 30-procentowa frekwencja.

We wszystkim trzech gminach lokale wyborcze otwarto o 7, a głosowanie potrwa do 21.

Mieszkańcy Ożarowa Mazowieckiego odpowiadają na pytanie: "Czy jest Pan/Pani za tym, żeby miasto st. Warszawa, jako metropolitarna jednostka samorządu terytorialnego, objęła Gminę Ożarów Mazowiecki?". Podobne pytanie zadane jest w referendum w Wieliszewie.

W Podkowie dwa pytania

W Podkowie Leśnej są dwa pytania, pierwsze: "Czy jesteś za utrzymaniem samodzielności Podkowy Leśnej jako odrębnej jednostki samorządu terytorialnego z dotychczasowymi kompetencjami samorządowymi?" oraz drugie: "Czy jesteś za tym, aby Podkowa Leśna na zasadzie dobrowolności zacieśniała w interesie mieszkańców współpracę z samorządami Warszawy i otaczających ją gmin?".

Referendum w Podkowie Leśnej organizowane jest na wniosek mieszkańców, a w Ożarowie Mazowieckim i Wieliszewie z inicjatywy radnych.

Cisza referendalna

Do zakończenia głosowania obowiązuje cisza wyborcza. Zabronione jest m.in. zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień, rozdawanie ulotek, jak też prowadzenie w inny sposób agitacji w związku z referendum.

Pod koniec stycznia do Sejmu trafił projekt PiS ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy, który przewidywał, że stolica stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, obejmującą ponad 30 gmin. Przeciwko projektowi protestowali politycy opozycji.

PiS wycofał projekt

Pod koniec kwietnia poseł PiS Jacek Sasin poinformował o wycofaniu projektu dotyczącego metropolii warszawskiej. Zdaniem Sasina w sprawie metropolii powinna dalej trwać dyskusja, a dobrą drogą byłby w przyszłości projekt rządowy.

W związku z decyzją PiS kilkanaście podwarszawskich gmin odwołało referenda w sprawie metropolii warszawskiej. Do tej pory głosowanie odbyło się w Legionowie, Nieporęcie i Konstancinie-Jeziornie.

"Te referenda nie mają sensu"TVN24
wideo 2/3

PAP/kw/mś