Dziś pogrzeb Józefa Oleksego

Warszawa

Andrzej Lange SE/EastNewsZmarł Józef Oleksy

Były premier Józef Oleksy zostanie pochowany w piątek na Wojskowych Powązkach; wcześniej w Katedrze Polowej WP odprawiona będzie msza pogrzebowa. Podczas mszy głos mają zabrać premier Ewa Kopacz i marszałek Sejmu Radosław Sikorski; na pogrzebie - b. prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Były premier Józef Oleksy zmarł w ubiegły piątek po długiej chorobie.

Msza pogrzebowa zostanie odprawiona w piątek w południe w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przy ul. Długiej. Po nabożeństwie nastąpi odprowadzenie zmarłego na Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Pożegnanie w Domu Pogrzebowym na cmentarzu odbędzie się ok. godz. 13.40. Pogrzeb rozpocznie się ok. godz. 14.

Jak informuje Zarząd Dróg Miejskich, można spodziewać się utrudnień w ruchu w rejonie pl. Krasińskich. "Od godz. 11.00 do czasu zakończenia uroczystości wyłączona z ruchu zostanie ul. Długa na odcinku ul. Miodowa – ul. J. Kilińskiego. Wyłączone z parkowania będą ulice: Długa (odc. ul. Miodowa – ul. J. Kilińskiego), pl. Teatralny, parking przy Torwarze oraz Cmentarzu Wojskowym przy ul. Powązkowskiej (również przy bramie głównej)" - czytamy na stronie ZDM.

Z udziałem prezydenta

W uroczystościach planowany jest udział prezydenta Bronisława Komorowskiego.

W pogrzebie wezmą udział m.in. szef Rady Europejskiej Donald Tusk oraz premier Ewa Kopacz. Oleksego pożegnają też m.in. marszałek Sejmu Radosław Sikorski i były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Jak poinformowała rzeczniczka marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego Małgorzata Ławrowska, podczas mszy w katedrze głos zabiorą premier Kopacz i marszałek Sikorski. - Na pogrzebie - zgodnie z życzeniem rodziny - głos zabierze jako przyjaciel zmarłego pan prezydent Kwaśniewski - powiedziała.

Oleksy w ostatnim wywiadzie prasowym, jakiego udzielił "Rzeczpospolitej", mówił, że sam nagra przemówienie na własny pogrzeb. Politycy nic jednak nie wiedzą o takiej taśmie; również w programie uroczystości pogrzebowych nie ma mowy o nagraniu.

Rodzina apeluje do społeczeństwa

W specjalnym oświadczeniu rodzina Józefa Oleksego zwróciła się z prośbą do mediów i środowisk politycznych o to, by "w tych trudnych dla nich dniach nie rozpoczynać publicznej dyskusji wokół ceremonii"."Józef Oleksy był dla naszej rodziny ukochanym ojcem i mężem. Był jednak także człowiekiem pełniącym w Polsce na przestrzeni lat wiele ważnych funkcji państwowych, m.in. marszałka Sejmu i premiera RP. Dlatego nasza rodzina świadomie podjęła decyzję o nadaniu rangi państwowej uroczystości pogrzebowej, zaszczytem dla nas będzie wygłoszenie mów pożegnalnych przez najwyższych przedstawicieli władz RP" - czytamy w oświadczeniu.

Józef Oleksy - były premier, były marszałek Sejmu i były szef SLD - od kilku lat chorował na nowotwór. W czerwcu skończyłby 69 lat.

CZYTAJ TEZ NA TVN24.PL

PAP/kło//rzw