Dziś otworzą "Krowi mostek"

Warszawa

ZDMMost nad Kanałem Żerańskim

W środę w samo południe otwarty zostanie most nad Kanałem Żerańskim. Kierowcy będą mogli korzystać z nowej, bezpieczniejszej przeprawy. Ale pierwsze przemaszerują nim... krowy.

- Mamy pozwolenie na użytkowanie nowego mostu – pisze na stronie Zarządu Dróg Miejskich, rzecznik Adam Sobieraj. - Nim jednak kierowcy przejadą nową przeprawą, dzieci z pobliskiej szkoły przedstawią krótki pokaz artystyczny, a mostem przejdzie parada krów - dodaje.

W otwarciu mostu będą uczestniczyć: zastępca prezydenta Warszawy Jacek Wojciechowicz, wraz z burmistrzem Białołęki Jackiem Kaznowskim oraz Grażyną Lendzion - dyrektorką ZDM. Nie zabraknie również dzieci i młodzieży ze szkoły nr 43 wraz z dyrekcją, przedstawicielami stowarzyszenia „Moja Białołęka” oraz mieszkańcami Kobiałki.

Inwestycja za 8 mln złotych

Remont niewielkiej przeprawy nad Kanałem Żerańskim pochłonął blisko 8 mln. zł. „Krowi mostek” od lat wymagał remontu. Prace przy inwestycji rozpoczęły się w połowie ubiegłego roku. Most został rozebrany do fundamentów, które zostały wzmocnione, a następnie na nich powstały nowe podpory i przęsła.

Drogowcom na fatalny stan mostu zwrócili uwagę ponad rok temu uczniowie i pracownicy jednej ze szkół. Upomnieli się o remont podczas happeningu. Na mostek przyszli wówczas z krowami wykonanymi z tektury. Była to reakcja na słowa rzecznika Zarządu Dróg Miejskich, który stwierdził, że mostek kiedyś został wybudowany właśnie dla krów.

Tydzień temu odbyły się ostatnie odbiory techniczne. Nowy most ma bariery energochłonne, które zapewniają zwiększone bezpieczeństwo, nie tylko krowom, ale przede wszystkim uczniom i kierowcom.

as/roody