Dziś nowy harmonogram budowy metra

Warszawa

Mieszkańcy i stołeczni radni poznają dziś nowy harmonogram budowy II linii metra. Prace trzeba było jeszcze raz zaplanować w związku z opóźnieniem w uzyskiwaniu pozwoleń na budowę stacji. Czy to oznacza, że II linia zostanie oddana później? Prezes Metra Warszawskiego do tej pory przekonywał, że nie.

Harmonogam przedstawi dziś radnym i mieszkańcom, którzy przyjdą do punktu informacyjnego na placu Defilad, prezes Metra Warszawskiego Jerzy Lejk.

Termin zakończenia budowy niezagrożony?

Dokładnej informacji na temat budowy podziemnej kolejki radni domagli się już miesiąc temu. Po alarmujących doniesieniach medialnych o problemach z uzyskiwaniem pozowoleń na budowę poszczególnych stacji.

Na posiedzeniu Rady Warszawy prezes Metra zapewnił, że generalny wykonawca został poproszony o przygotowanie szczegółowego dokumentu z uwzględnieniem przesunięć. - Ewentualne zmiany będą dotyczyły głównie terminów realizacji każdego z etapów inwestycji, a nie terminu całkowitego jej zakończenia - przekonywał radnych Jerzy Lejk.

Dokument ma składać się z tzw. cząstkowych harmonogramów. – Budowa tunelu czy stacji to inwestycje realizowane oddzielnie i niezależnie od siebie, stąd harmonogram w częściach – tłumaczył radnym Lejk.

Powolenia z poślizgiem

O problemach z harmonogramem budowy podziemnej kolejki informowaliśmy już w kwietniu. Wtedy okazało się, iż nie ma pozwoleń na budowę kluczowych stacji. Rzeczniczka wojewody mazowieckiego tłumaczyła, że urząd wciąż czeka na uzupełnienie dokumentów przez inwestora. Pozwolenia zaczęły spływać w maju i czerwcu.

Natomiast prace w rejonie ul. Świętkorzyskiej zaczeły się 13 czerwca - kilka miesięcy później niż początkowo planowano.

Dzisiejsze posiedzenie zacznie się o godz. 17.00 w punkcie informacyjnym budowy II linii na placu Defilad.

ec/mz