Dziś nawet 33 st. C. Możliwe burze

Warszawa

video: Tvn Meteo, foto: Maciej WężykPrognoza pogody

Burze na razie omijają Warszawę, ale po południu i wieczorem może zagrzmieć - ostrzegają synoptycy. Na termometrach w stolicy zobaczymy nawert 33 st. C.

Przed południem nad Polską uformowały się dwa fronty atmosferyczne. Na niewielkich fragmentach frontów występowały burze. Grzmiało też w okolicach stolicy, ale Warszawę burze na razie omijają.

- Burze ponownie uaktywnią się w godzinach popołudniowych i wieczornych - zapowiada Arleta Unton-Pyziołek, synoptyk TVN Meteo.

Kurtyny wodne, parki i plaże

O godz. 10.00 w Warszawie termometry pokazywały 27 st. C. Po południu słupki rtęci mają powędrować nawet do 33 kresek. A to nie koniec, bo w poniedziałek ma być jeszcze cieplej.

Od piątku w centrum miasta warszawiaków chłodzą kurtyny wodne na placach Trzech Krzyży, Zamkowym, Konstytucji, na Krakowskim Przedmieściu przy pomniku Kopernika, a także przy ul. Floriańskiej 3 przy katedrze. Kurtyny działają w godz. 10-17.

Odrobiny cienia mieszkańcy stolicy szukają m.in. w parkach czy nad Wisłą. Plaże po praskiej stronie już w sobotę zapełniły się z kolei amatorami kąpieli słonecznych.

Kurtyny wodne ustawione
TVN 24

Ostrzeżenie przed upałami

Przed upałami ostrzega tymczasem Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego i przypomina, że wysokie temperatury mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Urzędnicy ostrzegają, by unikać przebywania na słońcu w porze największego nasłonecznienia.

Osoby z dolegliwościami układu krążenia nie powinny wychodzić w godz. 11.00-17.00, należy chronić bezwzględnie przed przebywaniem na słońcu niemowlęta i małe dzieci, osłaniać głowę przed promieniowaniem słonecznym, pić 2-3 litry napojów dziennie (woda, napoje niesłodkie i niegazowane), osoby po zawałach i cierpiące na chorobę niedokrwienną serca powinny pić napoje z dużą ilością mikroelementów, przede wszystkim magnezu i potasu.

W miarę możliwości powinno się schładzać ciało (np. często płukać dłonie i nadgarstki pod bieżącą chłodną wodą, przecierać kark, skronie), ale nie należy wchodzić bezpośrednio z upału do zimnej wody lub pod zimny prysznic. A także ubierać się w przewiewną, luźną odzież w jasnych kolorach, z naturalnych tkanin, unikać picia alkoholu (do spalenia alkoholu organizm wykorzystuje zasoby wody), spożywać lekkostrawne, niezbyt obfite posiłki.

CZYTAJ NA TVN METEO

lata/par