Dziś decyzja radnych: 290 nowych parkomatów?

Warszawa

tvn24.plTak ma wyglądać strefa płatnego parkowania

Nazywany przez niektórych "darmowym parkingiem Park & Ride" Muranów stanie się częścią strefy płatnego parkowania. Wraz z nim strefa poszerzy się o część Woli, Ochoty i fragment Pragi Północ. Potrzebna jest tylko decyzja radnych miasta, którzy sprawą zajmą się już dziś.

Głosowanie wydaje się być formalnością, bo starania o rozszerzenie strefy trwają od kilku lat. O ustawienie parkomatów na Muranowie apelowali przede wszystkim radni i mieszkańcy Śródmieścia oraz Woli.

Więcej parkomatów na Ochocie

Zwracali uwagę na dojeżdżających do centrum kierowców, którzy - chcąc uniknąć opłat - zastawiają samochodami uliczki śródmiejskiego Muranowa. Wtedy też padł pomysł, żeby granicę SPPN przesunąć jeszcze bardziej na zachód. Po rozszerzeniu, strefa sięgnie ul. Okopowej.

Według pomysłu ratusza, w strefie ma się znaleźć także cały Mirów. Na razie granica przebiega ul. Żelazną, a po poszerzeniu sięgnie ul. Towarowej. Tyle zmian na Woli i w Śródmieściu. Kolejne czekają Ochotę. Od południa strefę zamknie ul. Wawelska.

O więcej parkomatów apelowali też mieszkańcy Pragi Północ. Nowa granica będzie przebiegała od brzegu Wisły aleją Solidarności, dalej ul. Targową, wzdłuż wiaduktu kolejowego do ul. Zamoyskiego, a także brzegiem Portu Praskiego do rzeki i dalej z powrotem do al. Solidarności.

Koszt: 6 mln zł

Nowa strefa ma obowiązywać od 1 października 2012 r. - Musi być przygotowana organizacja ruchu, oznakowanie, musimy kupić parkomaty – wymienia Maria Laskowska z biura drogownictwa w ratuszu. Z kolei ZDM wyliczył, że zakup niezbędnych 290 parkomatów, ich montaż i stworzenie oznakowania to koszt ok. 6 mln zł. "Szacowane zwiększenie wpływów do budżetu z powiększonej strefy – około 5,5 mln rocznie" - pisze w uzasadnieniu projektu uchwały ratusz.

I choć zmieni się granica strefy, to na pewno nie zmienią się w najbliższym czasie stawki za parkowanie. W piątek pierwsi informowaliśmy o planowanych podwyżkach abonamentu dla mieszkańców - miał wzrosnąć z 30 zł rocznie do 25 zł miesięcznie. Taka decyzja zaskoczyła nawet radnych rządzącej miastem Platformy Obywatelskiej, ale ostatecznie ratusz z pomysłu się wycofał.

Nie zmieni się też stawka dla osób parkujących okazjonalnie w strefie. Za pierwszą godzinę trzeba zapłacić 3 zł, druga kosztuje 3,6, trzecia 4,2, czwarta i kolejne - 3 zł.

ran/ec/roody