Najnowsze

Dziś darmowa komunikacja. Przez smog

Najnowsze

Bezpłatna komunikacja w stolicy
TVN24Bezpłatna komunikacja w stolicy

W czwartek komunikacją miejską w Warszawie można jeździć za darmo. Ratusz podjął taką decyzję, ponieważ prognozy zanieczyszczenia powietrza na dziś są alarmujące.

- Zachęcam do korzystania z miejskiej komunikacji, a nie z samochodów prywatnych. Pozostawienie ich na parkingach przyczyni się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza w mieście – zaapelował w środę do warszawiaków wiceprezydent Michał Olszewski.

Podobne działania zapowiedziały też Koleje Mazowieckie. - W godzinach popołudniowych i wieczornych, w obrębie I i II strefy biletowej ZTM, w tym także w pociągach Kolei Mazowieckich, przejazdy środkami transportu zbiorowego są bezpłatne - poinformowała Jolanta Maliszewska z biura prasowego KM.

Starsi i dzieci powinni zostać w domu

Powołując się na Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska ratusz przekonuje, że prognozowane wysokie stężenia to efekt niekorzystnych warunków atmosferycznych. Po pierwsze – spadek temperatury powietrza, który powoduje większą emisję ogrzewania domów. Po drugie – bardzo niską prędkość wiatru.

"Osoby starsze i dzieci, astmatycy, osoby z chorobami serca oraz dróg oddechowych, powinny unikać dłuższego przebywania na zewnątrz" – ostrzegają urzędnicy urzędu miasta.

Apelują też o powstrzymanie się od palenia w kominkach.

Najgorzej wieczorem

Zgodnie z prognozą zamieszczoną na stronie WIOŚ, poziom szkodliwych pyłów może przekraczać 200 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3).

Prognoza na godz. 18.00WIOŚ

To duże przekroczenie. Dla porównania norma umiarkowana wynosi od 60 do 100 µg/m3.

Sytuacja zacznie pogarszać się około godziny 14.00. Początkowo głównie na terenie Woli i Włoch. Natomiast około godz. 19.00-20.00 przekroczony poziom szkodliwych pyłów PM10 obejmie już niemal całą Warszawę (z wyjątkiem północnych krańców Białołęki).

- Wyż kojarzy się nam z dobrą pogodą, ale są sytuacje, kiedy tak nie jest, taką mamy obecnie. Najprościej tłumacząc, w wyżu powietrze ściskane jest blisko ziemi, tak jakby się kisiło. Jest trochę wilgoci i bardzo dużo pyłów zawieszonych w powietrzu, czyli tych wszystkich zanieczyszczeń, które pochodzą z wyziewów kominowych, samochodów i ścierania opon, do tego kurz powstający z drobinek. To wszystko się "mieli" i unosi w powietrzu przyczepiając się do cząsteczek wilgoci. Nie ma wiatru, przewietrzania, z każdą godziną sytuacja się pogarsza - wyjaśniała we "Wstajesz i wiesz" Maja Popielarska z TVN Meteo Active.

Oddychamy najbrudniejszym powietrzem w Europie. Sześć palących pytań i odpowiedzi

Czerwona plama na mapie

Kilka dni temu informowaliśmy, że Polska ma najgorszy poziom powietrza spośród krajów Unii Europejskiej.

Polskie miasta bardzo leniwie zaczynają walkę o czystsze powietrze. W Krakowie w dniach z największym smogiem mieszkańcy mogą korzystać z darmowej komunikacji. Kiedy kilka tygodni temu pytaliśmy wiceprezydenta Olszewskiego, dlaczego Warszawa nie wprowadza podobnych komunikatów przekonywał, że ostrzeganie, to głównie rola WIOŚ. Poza tym, przekroczenia w naszym mieście nie są tak drastyczne, jak w stolicy Małopolski.

Ratusz zapewnia, że dąży do poprawy jakości powietrza w Warszawie, czego dowodem ma być m.in. wymiana taboru komunikacji miejskiej na pojazdy niskoemisyjne oraz przyjęty w maju – wart 16 mld zł – Plan gospodarki niskoemisyjnej dla Warszawy.

Jesteśmy czerwoną plamą na mapie Europy. Zobacz materiał Faktów TVN o fatalnej jakości powietrza w Polsce:

Mamy kłopot ze smogiem
Mamy kłopot ze smogiemtvn

b/kw

Pozostałe wiadomości