Dziesięć osób, jeden bilet. Nowa propozycja ZTM

Warszawa

Lech Marcinczak/tvnwarszawa.plZTM wprowadza nowe bilety

Od 1 czerwca Zarząd Transportu Miejskiego wprowadza ulgowy bilet dla grup. Ułatwi on podróżowanie po mieście turystom.

Jak podaje ZTM, Warszawę odwiedza rocznie około 8,5 mln turystów.

"Jak wynika z danych Ipsos, w 2016 roku większość z nich podróżowała w towarzystwie rodziny (40 proc.). Jednak co dziesiąty turysta (11 proc.) przyjechał do Warszawy w grupie zorganizowanej. Grupy te, w znakomitej większości (93 proc.) liczyły co najmniej sześć osób. Dwie trzecie (65 proc.) zorganizowanych grup stanowiły wycieczki szkolne" - przywołują urzędnicy i tłumaczą, ze ich oferta skierowana jest właśnie dla młodych turystów odwiedzających stolicę.

Za 22 złote

ZTM twierdzi, ze po wprowadzeniu takich biletów odetchną opiekunowie wycieczek szkolnych, którzy podczas podróży komunikacją miejską lekko nie mają.

"Wsiadając do autobusów czy też wchodząc na stację metra muszą zwracać uwagę na podopiecznych i oczywiście jak najszybciej skasować bilety. Po jednym dla każdego. Często oznacza to długie kasowanie kartonika za kartonikiem, które następnie wypełniają kieszenie albo są rozdawane dzieciom. Podczas kontroli może się wtedy okazać, że część biletów już zginęła, inne zostały podarte albo wpadły za siedzenie" - czytamy w komunikacie.

Od 1 czerwca opiekun będzie mógł kupić za 22 złote jeden 75-minutowy bilet dla maksymalnie 10 osób.

"Z oferty tej będą mogły skorzystać nie tylko grupy szkolne, ale wszystkie grupy pasażerów, uprawnionych do przejazdów ulgowych" - zapewnia ZTM.

Taniej za bilety dwustrefowe

ZTM przypomina również, że od 1 czerwca pasażerowie kupujący bilety na 30 i 90 dni, obowiązujące w 1 i 2 strefie, zapłacą zdecydowanie mniej. "Cena biletu 30-dniowego normalnego, który teraz kosztuje 210 zł, po obniżce wyniesie 180 zł, czyli w portfelu pasażera zostanie 30 zł miesięcznie. Jeszcze więcej zyskają użytkownicy biletów 90-dniowych (kosztujących obecnie 536 zł), którzy zapłacą 460 zł. Zaoszczędzą oni 76 zł." - tłumaczą.

Od 1 września za darmo komunikacją miejską pojadą uczniowie:

kz/r

Prezydent Warszawy o darmowej komunikacji dla uczniówMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl
wideo 2/3