Przygotuj się na:

WEEKENDOWE UTRUDNIENIA

Nachodzący weekend będzie pracowity dla drogowców i wodociągowców. Ci pierwsi dokończą naprawę nawierzchni buspasa w alei Stanów Zjednoczonych, drudzy będą działać na Płockiej. Zmiany w organizacji ruchu spowoduje też białołęcki Bieg Wolności i Warszawskie Spotkanie Wigilijne na Pradze Północ.

Dziennikarz tvnwarszawa.pl z nominacją. Za film "Józio, chodź do domu"

Warszawa

Zwiastun filmu "Józio chodź do domu"Marcin Chłopas
wideo 2/2

Dziennikarz tvnwarszawa.pl otrzymał nominację do nagrody na Festiwalu Twórczości Wrażliwej Społecznie. Marcin Chłopaś wyróżniony został za dokument "Józio, chodź do domu".

"Wrażliwość. Każdy ją ma. Chcemy o niej rozmawiać, poznawać wzajemnie. Inspirować nią. Znaleźć i ukierunkować tak, by wyzwalała dobre uczucia, twórczość, empatię" - przekonują organizatorzy.

Moc przekazu

Na festiwalu wyraża się to przez docenienie umiejętności patrzenia i twórczego przetwarzania rzeczywistości z zachowaniem wyczucia, delikatności, ale także mocy przekazu. W myśl tych zasad przedstawiono nominacje na rok 2018.

W kategorii: reportaż i dokument filmowy – PROFESJONALIŚCI znalazł się właśnie "Józio, chodź do domu" Marcina Chłopasia, na co dzień wydawcy i dziennikarza tvnwarszawa.pl.

Przypomnijmy: to film o przewodniku z Izraela. W 2011 roku Józef Wilf przyjechał zobaczyć kamienicę swojego dzieciństwa. Ekipie filmowej opowiedział o rodzicach, którzy zdecydowali się opuścić Wałbrzych. Osiedlili się tam po wojnie, ale ich syn stał się obiektem antysemickich ataków. Oboje rodzice stracili w Holocauście współmałżonków i dzieci, dlatego za wszelką cenę starali się chronić nową rodzinę.

W filmie pojawia się też wątek warszawski. W drodze na lotnisko ojciec powiedział Józiowi: "To jest Pałac Kultury i Nauki, przyjrzyj się. Już go więcej nie zobaczysz".

ZOBACZ PEŁNĄ LISTĘ NOMINOWANYCH W KATEGORII "reportaż i dokument filmowy – PROFESJONALIŚCI":

"Przyrzeczona" – Lesław Dobrucki "Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham" – Paweł Łoziński "Żanetka" – Bożydar Pająk "Mała prosiła, żeby jej nie zabijać" – Ewa Żarska "Czasem śnię, że latam" – Aneta Popiel-Machnicka "I tak upłynął wieczór i poranek" – Giovanni Pierangeli "Dzieci dzwonią" – Andrzej Mańkowski "B-BOY" – Andrzej Mańkowski "Między nami" – Maciej Miller "Józio, chodź do domu" – Marcin Chłopaś "Nauka chodzenia" – Krystyna Kantor

Festiwal odbędzie się w dniach 10-13 kwietnia 2018 roku w Gdańsku, Gdyni i Sopocie.

ran/gp