Dziennikarz tvnwarszawa.pl nagrodzony. "Mało nie spadłem ze schodów"

Warszawa

Zwiastun filmu "Józio chodź do domu"Marcin Chłopas
wideo 2/2

Marcin Chłopaś, dziennikarz tvnwarszawa.pl, został nagrodzony na festiwalu filmowym w Szczecinie. Dostał nagrodę publiczności za film "Józio, chodź do domu".

Nasz dziennikarz został nagrodzony na Szczecin European Film Festival.

To coroczne wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie OFFicyna, które "bada granice kina, a jego główną misją jest twórcze poszukiwanie".

Prezentacje nominowanych filmów, a także wręczenie nagród, odbyły się w dniach 19-23 października. Film "Józio, chodź do domu", którego reżyserem jest Marcin Chłopaś, na co dzień wydawca i dziennikarz portalu tvnwarszawa.pl, dostał nagrodę publiczności.

- Tak się ucieszyłem, że idąc na scenę, by odebrać nagrodę, o mało nie spadłem ze schodów Filharmonii Szczecińskiej. Nie jestem wykształconym filmowcem, tylko dziennikarzem. Dlatego nagroda publiczności jest dla mnie szczególnie ważna. W swojej pracy chcę pokazywać rzeczy istotne w sposób dostępny dla każdego odbiorcy. Skoro publiczność głosuje na "Józia", to znaczy, że się udało - nie kryje zadowolenia Chłopaś.

Nagroda wynosi 1000 euro i została ufundowana przez Telewizję Polską.

"To jest Pałac Kultury"

"Jestem Józio z Wałbrzycha" - zwykł witać turystów przewodnik z Izraela i zarazem bohater filmu naszego redakcyjnego kolegi pt. "Józio, chodź do domu". Marcin Chłopaś był właśnie jednym z takich turystów. I to on namówił mężczyznę na powrót do Polski.

W 2011 roku Józef Wilf przyjechał zobaczyć kamienicę swojego dzieciństwa. Ekipie filmowej opowiedział o rodzicach, którzy zdecydowali się opuścić Wałbrzych. Osiedlili się tam po wojnie, ale ich syn stał się obiektem antysemickich ataków. Oboje stracili w Holocauście współmałżonków i dzieci, dlatego za wszelką cenę starali się chronić nową rodzinę.

W filmie pojawia się też wątek warszawski. W drodze na lotnisko ojciec powiedział Józiowi: "To jest Pałac Kultury i Nauki, przyjrzyj się. Już go więcej nie zobaczysz".CZYTAJ WIĘCEJ O FILMIEran/pm