Dziennikarki "Stołecznej" z nagrodą Grand Press. Za tekst o reprywatyzacji

Warszawa

We wtorek nagrodę Grand Press 2016 w kategorii dziennikarstwo śledcze jury przyznało Iwonie Szpali i Małgorzacie Zubik za tekst pt. "Komu działkę" ujawniający kulisy warszawskiej reprywatyzacji. Wśród laureatów konkursu są również dziennikarze TVN24.

- Zaschło nam w gardle, nie wiemy co powiedzieć, jest nam szalenie miło – mówiły laureatki.

- Fakt, że afera reprywatyzacyjna dotarła do polityków w tym roku, jest zasługą nie tylko naszą, chociaż mamy tu swój udział, ale dziennikarzy „z prawa i z lewa”, którzy podjęli temat. I za to wszystko wam bardzo dziękujemy, bo myślimy z Iwoną, że wtedy możemy być czwartą władzą, kiedy rzeczywiście wywieramy wpływ na polityków. To ważne, żeby dziennikarze byli solidarni – mówiła podczas odebrania nagrody Małgorzata Zubik.

Z kolei Iwona Szpala dodała, że od 89 roku mieliśmy wiele afer, ale to właśnie reprywatyzacja jest aferą o której każdy mówił, ale politycy czy samorządowcy coś z tym zrobili. – Cieszymy się, że mamy tę nagrodę, ale chcemy żeby coś się stało z tym dalej – mówiła.

Iwona Szpala i Małgorzata Zubik zajmują się warszawską reprywatyzacją od wielu lat. Przed miesiącem otrzymały główną nagrodę Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego za tegoroczne publikacje o reprywatyzacji, były też nominowane do tegorocznej edycji nagrody MediaTory. Zostały również laureatkami nagrody im. Dariusza Fikusa właśnie za cykl tekstów opisujący kulisy zwrotów stołecznych nieruchomości odebranych po wojnie na mocy dekretu Bieruta.

Iwona Szpala i Małgorzata Zubik znalazły się też na drugim miejscu w konkursie na "Dziennikarza Roku". Ten tytuł dziennikarze z całej Polski przyznali w głosowaniu Biance Mikołajewskiej, wiceszefowej Oko.press.

Nagroda dla TVN24

W kategorii reportaż telewizyjny zwyciężył materiał "Droga przez piekło" Wojciecha Bojanowskiego z TVN24.

To reportaż zrealizowany na odcinku autostrady w Calais, gdzie od ponad dwóch lat zdeterminowani imigranci, chcąc się dostać do Wielkiej Brytanii, napadają na jadące w stronę granicy ciężarówki.

Do nagrody w tej samej kategorii został nominowany również reportaż Cypriana Jopka z "Czarno na białym" TVN24 pod tytułem "Kierunek Budapeszt", który pokazuje, jak zmieniły się Węgry w ciągu sześciu lat rządów Viktora Orbána i czy taka przyszłość czeka Polskę.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TVN24.PL

Osiem kategorii

Nagrody Grand Press za najlepsze materiały dziennikarskie oraz tytuł Dziennikarza Roku 2016 przyznano na gali w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Ponadto przyznano nagrody Grand Press Digital, Grand Press Economy, Nagrodę im. Bohdana Tomaszewskiego oraz - z okazji jubileuszu - nagrodę specjalną: Grand Press XX-lecia.

Podczas wtorkowej gali przyznano także nagrody Grand Press za najlepsze materiały dziennikarskie w ośmiu innych kategoriach, m.in. news, reportaż radiowy i dziennikarstwo specjalistyczne.

kz/mw/tr/PAP/pm