Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE RUCHU

Szóstego grudnia wchodzą w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Dzień z utrudnieniami. Wieczorem przyleci Trump

Warszawa

Pełen stan gotowości, przygotowania do wizyty Trumpa"Fakty" TVN
wideo 2/6

Zamknięte ulice, zakazy zatrzymywania się, zmiany tras autobusów i tramwajów - z takimi utrudnieniami w ruchu muszą liczyć się mieszkańcy stolicy w związku z wizytą prezydenta USA Donalda Trumpa i szczytem Trójmorza. ZTM zachęcą, by w środę i czwartek korzystać z metra i pociągów linii średnicowej.

Air Force One z Donaldem Trumpem i jego małżonką Melanią na pokładzie wyląduje na warszawskim Okęciu po godzinie 22. Następnie prezydent USA uda się do hotelu Marriott. Oficjalną część wizyty Trump rozpocznie po godz. 9 w czwartek od rozmowy w "cztery oczy" z prezydentem Andrzejem Dudą na Zamku Królewskim. O godz. 13 Donald Trump wygłosi przemówienie na Pl.Krasińskich. Około godz. 14 amerykańska delegacja odjedzie w kierunku lotniska Chopina.

Utrudnienia dla kierowców

W związku z wizytą prezydenta USA i szczytem Trójmorza wprowadzone będą duże zmiany w zasadach parkowania pojazdów, zamknięte dla ruchu będą ulice w rejonie Starego Miasta, a autobusy i tramwaje pojadą objazdami. Ze względu na wymogi organizacji wizyty prezydenta USA i szczytu na wielu ulicach w Śródmieściu wprowadzone zostaną zakazy zatrzymywania się wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela. Zakazy będą dotyczyły także wyznaczonych miejsc postojowych, zatok i chodników. Będą obowiązywały także na ulicach poprzecznych w odległości do 50 metrów od skrzyżowań ulic. Wyłączone z ruchu zostaną m.in. pl. Krasińskich i ulice: Miodowa, Długa, Podwale oraz Senatorska. Na niektórych ulicach w rejonie Starego Miasta zostanie wprowadzony zakaz wjazdu samochodów ciężarowych. Ograniczenia dotkną także pieszych. W czwartek zamknięty będzie pl. Zamkowy. Wygrodzone zostaną także obszary w rejonie pl. Krasińskich oraz hoteli przy skrzyżowaniach Al. Jerozolimskich i Emilii Plater, Belwederskiej i Spacerowej oraz przy pl. Trzech Krzyży. Droga z Lotniska Chopina, czyli Żwirki i Wigury, Raszyńska i Al. Jerozolimskie nie będą zamknięte dla ruchu, ale utrudnienia będą się pojawiać w czasie przejazdu kolumn z gośćmi. Ze względu na specyfikę wydarzenia, w którym udział bierze wiele głów państw informacje mogą ulec zmianie lub uzupełnieniu. Natomiast w trakcie samego szczytu służby państwowe mogą operacyjnie zdecydować o wyłączeniu z ruchu także innych ulic. Dokładny wykaz ulic, które będą wyłączone z ruchu i parkowania znajduje się na stronie ratusza oraz Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115. Informacja będzie można również uzyskać pod telefonem 19115.

Zmiany w komunikacji miejskiej

Mieszkańcy muszą przygotować się także na zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej.

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY Szczegóły zmian i tras objazdowych sprawdzić można na stronie www.ztm.waw.pl, gdzie prowadzona będzie także relacja na żywo. Na przystankach komunikacji miejskiej spotkać będzie można informatorów, którzy udzielą informacji o funkcjonowaniu komunikacji miejskiej - zapowiada ZTM. Zarząd zachęca do korzystania z pierwszej i drugiej linii metra i pociągów linii średnicowej, zapowiada również, że podczas wizyty Donalda Trumpa bilety ZTM honorowane będą w pociągach Kolei Mazowieckich na odcinku Warszawa Wschodnia – Warszawa Służewiec (oprócz pociągu "Słoneczny" do/z Ustki) oraz w pociągach linii RL na odcinku Legionowo Przystanek – Warszawa Lotnisko. Zgodnie z rozporządzeniem wojewody mazowieckiego, w związku ze szczytem Trójmorza, w środę i czwartek będzie obowiązywał zakaz przewozu towarów niebezpiecznych oraz ruchu pojazdów nienormatywnych, to znaczy takich, w których naciski osi wraz z ładunkiem lub bez niego są większe od dopuszczalnych dla danej drogi lub którego wymiary lub rzeczywista masa całkowita wraz z ładunkiem lub bez niego są większe od dopuszczalnych. Na terenie objętym obostrzeniami nie wolno transportować materiałów: wybuchowych, zapalnych i samozapalnych, trujących, promieniotwórczych, żrących i innych. Zakaz przewozu towarów niebezpiecznych będzie obowiązywał m.in. na 17 Stycznia, Żwirki i Wigury, pl. Zawiszy, Waryńskiego, linii kolejowej dalekobieżnej na Moście Średnicowymi oraz rzece Wiśle na odcinku od mostu Łazienkowskiego do mostu Gdańskiego. Zakaz nie dotyczy dojazdów do szpitali, ograniczenia także nie będą dotyczyć m.in.: Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Sił Zbrojnych RP, Biura Ochrony Rządu.

Zobacz też, jak wyglądają przygotowania do wizyty TRUMPA:

Na placu stanie scena i dwie trybunyTVN24
wideo 2/4

PAP/kz/mś