Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Dzień Flagi w stolicy: pochód, piknik i koncerty

Warszawa

targeo.pl /tvn24.plPrzemarsze zaplanowane na czwartek

Uroczyste podniesienie flagi, spotkanie prezydenta z Polonią i marsz "Orzeł może" - zachęcający Polaków do radosnego obchodzenia świąt narodowych zaplanowano na obchodzone 2 maja Święto Flagi oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą.

W czwartek o godz. 10.30 prezydent Bronisław Komorowski otworzy wystawę w Sali Chorągwianej w Pałacu Prezydenckim, ukazującą historyczne chorągwie polskie od Grunwaldu do Solidarności.

Pochód w centrum

Także przed południem na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego w Warszawie nastąpi uroczyste podniesienie flagi państwowej RP potem rozpocznie się przemarsz Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego i Orkiestry Wojskowej z Placu Zamkowego do Pałacu Prezydenckiego. Następnie zaplanowane jest uroczyste podniesienie flagi na Placu Zamkowym, a w południe - podniesienie flagi przed Pałacem Prezydenckim. W czwartek ruszy także akcja "Orzeł może", której celem jest zachęcenie Polaków do radosnego obchodzenia świąt narodowych. Zainauguruje ją marsz w centrum stolicy, który o godz. 11.45 ruszy z ronda de Gaulle’a, Nowym Światem na Krakowskie Przedmieście. Tam o godz. 13. przed Pałacem Prezydenckim z uczestnikami marszu spotka się Bronisław Komorowski, który objął inicjatywę honorowym patronatem.

Pochodowi ma towarzyszyć muzyka oraz wiele atrakcji i niespodzianek. Kulminacyjnym punktem pochodu ma być odsłonięcie przed Pałacem Prezydenckim dwumetrowego orła z białej czekolady.

Wraz z brakiem przejezdności poszczególnych ulic komunikacja miejska zostanie skierowana na trasy objazdowe.

Bezpieczna jazda

Warszawiacy będą mogli też uczestniczyć w festynie pod hasłem Bezpieczna jazda z biało-czerwoną, który rozpocznie się o godz. 13. na pl. Piłsudskiego. Mieszkańcy Żoliborza będą też mogli wziąć udział w Majówce pod flagą biało-czerwoną, nad którą honorowy patronat objął minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. Wieczorem w Katedrze Polowej Wojska Polskiego odbędzie się uroczysta msza św. za Ojczyznę, celebrowana przez biskupa polowego WP Józefa Guzdka. Nie zabraknie też atrakcji muzycznych - ok. godz. 19.30 na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbędzie się koncert orkiestr wojskowych.

Specjalne znaczki od poczty

Dzień Flagi RP uczci też Poczta Polska wydaniem 420 tysięcy okolicznościowych znaczków wartości 1,60 zł autorstwa artysty plastyka Jacka Konarzewskiego. Poczta przygotuje też specjalne kartki dedykowane dzieciom, przedstawiające rodziny trzymające flagę. Dzień Polonii i Polaków za Granicą świętujemy po raz dwunasty został ustanowiony w 2002 roku z inicjatywy Senatu. Dzień Flagi RP, święto ustanowione nowelą ustawy z 2004 roku o godle, barwach i hymnie RP, jest obchodzony między świętami: 1 maja - świętem Pracy i 3 maja - świętem Konstytucji. PAP/ran