Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Dzielnica wygrała z budką

Warszawa

Tej budki już niedługo tu nie będzie - fot
Przygotowania do wyprowadzki - fot
Dzielnica wygrała z budką - fot
Tej budki już niedługo tu nie będzie - fot
Przygotowania do wyprowadzki - fot
Dzielnica wygrała z budką - fot
Tej budki już niedługo tu nie będzie - fot
Przygotowania do wyprowadzki - fot
Dzielnica wygrała z budką - fot

Blaszana budka zniknie z placu Wilsona. Zgodziły się co do tego aż trzy urzędy. W najbliższym czasie burmistrz Żoliborza da sygnał do wyburzenia pawilonu. Zwolni się miejsce na inwestycje. Jakie? To na razie nie jest przesądzone.

Historia pawilonu przy Parku Żeromskiego zaczyna się w 1978 roku. Wtedy ówczesne Miejskie Zakłady Komunikacyjne w Warszawie dostały zgodę na budowę budki ekspedycyjnej. Przez kilkadziesiąt lat korzystali z niej kierowcy autobusów, ale od dłuższego czasu mówiło się też o jej likwidacji.

"Tak" dla robiórki

Chodziło o estetykę i zwolnienie miejsca pod zabudowę. Dopiero teraz urzędnikom udało się wygrać z blaszakiem.

Już w ubiegłym tygodniu porządkowano jego wnętrze. W jednym miejscu zebrano pudła z butelkami, worki, doniczki. To początek opróżniania pawilonu. - Nie zostało odłączone jeszcze zasilanie energetyczne. Mamy nadzieję, że stanie się to, jak najszybciej – mówi rzecznik Żoliborza Andrzej Kawka.

– Mamy protokół od Miejskich Zakładów Autobusowych stwierdzający, że pawilon zostaje przekazany dzielnicy Żoliborz – informuje Kawka. I przypomina, że burmistrz dzielnicy Krzysztof Bugla występował o to już w czerwcu. Jednocześnie starał się też o zgodę na rozbiórkę pawilonu. Na początku listopada "tak" powiedział stołeczny konserwator zabytków (pawilon znajduje się w strefie chronionej), pozytywnie ustosunkowała się również prezydent miasta.

- Rozbiórka odbędzie się bez zbędnej zwłoki - powiedział rzecznik dzielnicy.

Pawilon, pomnik?

Co później? Rzecznik przypomina, że od dawna rozważane są różne opcje - m.in. budowa pomnika prezydenta Wilsona czy budowa nowoczesnego pawilonu-kawiarni.

PRZECZYTAJ TEŻ O PLANACH ZMIAN NA PLACU WILSONA

ran/mz