Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Dzieci rysują most Krasińskiego. "Zachwycające" czy "nieprzyzwoite"?

Warszawa

UM TargówekRysunki dzieci z Targówka

W spór o most Krasińskiego dorośli włączyli dzieci. Radny z Żoliborza jest oburzony, a władze Targówka przekonują, że tak kształtuje się postawy obywatelskie.

Radny Tomasz Michałowski z Żoliborza zabrał głos podczas czwartkowej sesji rady Targówka, która poświęcona była mostowi Krasińskiego. Zabrał głos, ponieważ Żoliborz ostro protestuje przeciwko nowej przeprawie obawiają się rozjechania dzielnicy.

Michałowski odniósł się do happeningu zorganizowanego u zbiegu ulic Rembielińskiej i Matki Teresy z Kalkuty, przez młodzież z okolicznych szkół. Młodzi ludzie pojawili się w środę z transparentami "Tu zaczyna się Warszawa nowy most to ważna sprawa" i "Wniosek prosty budujmy mosty!". Natomiast w czwartek rano na oficjalnej stronie dzielnicy opublikowano rysunki dzieci przedstawiające ich wizję przeprawy. - Coś zachwycającego, byłem tym bardzo poruszony - opowiadał Sławomir Antonik, burmistrz dzielnicy, prezentując prace.

Radny z Żoliborza uznał angażowanie dzieci za "nieprzyzwoite", dopytywał czy młodzież dostała zwolnienie z lekcji. Ściągnął tym na siebie gromy władz i radnych Targówka. Burmistrz Antonik podkreślał, że młodzieżowy protest to oddolna inicjatywa i nie ma z nią nic wspólnego (choć pojawił się na miejscu). Stwierdził, że głos młodych obywateli jest równie ważny, jak tych pełnoletnich. – Nie wiem jak na Żoliborzu, ale na Targówku nie ma zwyczaju kneblowania młodzieży – mówił w kierunku Michałowskiego.

"Postawa obywatelska"

Rzecznik urzędu dzielnicy Targówek zapewnia, że happening to inicjatywa Młodzieżowej Rady Dzielnicy. – Część uczniów była po lekcjach, część nie, ale przyszli pod opieką nauczycieli, w ramach lekcji wychowawczych albo wiedzy o społeczeństwie. Gremialnego zwalniania z lekcji nie było – zapewnia i dodaje, że takie akcje służą "nauce postaw obywatelskich".

Natomiast rysunki, którymi chwalił się burmistrz, powstały w szkole podstawowej 42. Autorami są dzieci z klasy 1D. – Trafiły na biurko burmistrza, nie wnikaliśmy w szczegóły. Rodzice rozmawiają o sprawach dzielnicy. Dzieci słuchają, włączają się, nie widzę niczego złego. To naturalne – podsumowuje Lasota.

Na czwartkowej sesji radni Targówka jednogłośnie wezwali władze Warszaw do jak najszybszej realizacji inwestycji Trasa Krasińskiego wraz z mostem.

Przeciwnikiem mostu jest stowarzyszenie Miasto Jest Nasze:

Happening w sprawie budowy mostu Krasińskiego
Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl

b/r