Przygotuj się na:

Protest, koncert i dwa biegi. Objazdy i zakazy parkowania

Weekendowe utrudnienia rozpoczną się od piątkowego protestu klimatycznego. Kierowcy powinni też przygotować się na zmiany w parkowaniu związane z sobotnim koncertem kolęd na placu Zamkowym. Na Bielanach odbędą się w niedzielę dwa biegi. Spowoduje to zamknięcie części ulic.

  Działki na placu Defilad pod lupą komisji

  TVN Warszawa

  TVN24Dawna Chmielna 70

  Znamy nowe adresy, którymi niebawem zajmie się komisja weryfikacyjna. Po czwartkowym jej posiedzeniu poinformowano, że 3 i 13 lipca zespół zbierze się na rozprawie poświęconej słynnej działce przy Chmielnej 70, choć wcześniej nie było jej w planach. 14 lipca natomiast komisja sprawdzi nieruchomość przy Siennej 29.

  Komunikat o takich decyzjach, zamieszczony na stronach internetowych komisji nie podaje, kto ma zeznawać na tych rozprawach.

  Chmielna 70 to słynna działka, od której rozpoczęła się afera reprywatyzacyjna. Urzędnicy ratusza w 2012 roku oddali grunt w prywatne ręce. Mimo że odszkodowanie zostało za nią już w latach 50. zostało przyznane na mocy umowy międzynarodowej między Polską a Danią. Przedwojennym właścicielem działki był bowiem właśnie Jan Holger Martin, Duńczyk.

  Sienna 29 to również przedwojenny adres jednej z działek na placu Defilad. Teren odzyskał od miasta znany biznesmen Maciej M., który planował w tym miejscu budowę wieżowca.

  Czytaj więcej na ten temat

  Chmielna 70 to nieruchomość, której wcześniej nie było w planach komisji weryfikacyjnej. Na posiedzeniu 12 czerwca jej członkowie oficjalnie poinformowali, że zajmą się siedmioma adresami: Twarda 8, Twarda 10, dawna Sienna 29 (plac Defilad), dawna Zielna 7/Złota 17 (plac Defilad), dawna Chmielna 50 (plac Defilad), dawna Złota 19 (plac Defilad) i Noakowskiego 16.

  Pierwotnie pierwsze rozprawy w komisji zaplanowano na 27, 28 i 29 czerwca, ale terminy te ostatnio zmieniono: pierwsza rozprawa ma się odbyć w poniedziałek 26 czerwca, a kolejna 29 czerwca. Komisja ma badać wtedy sprawy nieruchomości przy Twardej 8 i 10.

  Prezydent wezwana na świadka

  12 czerwca, po pierwszym posiedzeniu komisji jej przewodniczący komisji Patryk Jaki mówił, że w sprawie tych nieruchomości komisja wzywa m.in. prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz (która odmawia stawiennictwa - PAP), stołecznych urzędników, a także osoby, które mają już postawione prokuratorskie zarzuty w związku z reprywatyzacją, w tym Macieja M. (beneficjenta decyzji o użytkowaniu wieczystym).

  Również 12 czerwca komisja wszczęła postępowania rozpoznawcze w sprawach siedmiu nieruchomości. Złożono już wnioski do sądu o zabezpieczenia na księgach wieczystych - by uniemożliwić obrót tymi nieruchomościami do czasu decyzji komisji.

  Wobec tych siedmiu nieruchomości wcześniej przeprowadzono czynności sprawdzające na podstawie analizy dokumentów z Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Samorządowego Kolegium Odwoławczego, miasta stołecznego Warszawy oraz prokuratury. Poinformowano ratusz i SKO o wszczęciu postępowań rozpoznawczych - toczące się tam i przed innymi organami postępowania co do tych nieruchomości podlegają zawieszeniu.

  Co może komisja?

  Komisja bada zgodność z prawem decyzji administracyjnych w sprawie reprywatyzacji warszawskich nieruchomości. Komisja może utrzymać w mocy decyzję reprywatyzacyjną (uznać słuszność zwrotu nieruchomości), albo uchylić ją i podjąć decyzję merytoryczną, która pozwoli odebrać bezprawnie pozyskaną nieruchomość. Będzie też mogła uchylić decyzję reprywatyzacyjną i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi, który ją wydał, wraz z wiążącymi wskazaniami co do dalszego postępowania.

  Sprawa działki przy Chmielnej 70:

  Hanna Gronkiewicz-Waltz o kontroli CBATVN24
  wideo 2/4

  PAP/kw/b