Dyżury ratowników nad Wisłą

Warszawa

Grupa Ratownictwa PCK WarszawaRatownicy na plaży

Wystartował projekt "Bezpiecznie nad Wisłą". Patrole medyczne będą obecne na prawobrzeżnym odcinku rzeki, od mostu Gdańskiego do Poniatowskiego, w tym na plażach Rusałka i Poniatówka - informuje stołeczny ratusz.

Ratownicy z Grupy Ratownictwa PCK Warszawa oraz Jednostki Ratownictwa Specjalistycznego S12 udzielą pomocy ofiarom podtopień, zbytniego nasłonecznienia, kłopotów z krążeniem, a także w przypadku zranień czy złamań.

Dwuosobowe zespoły ratowników, członków jednostek bezpośrednio realizujących projekt, wyposażone są w sprzęt ratowniczy i środki medyczne. Patrole mają do dyspozycji quad o napędzie 4x4. Pojazd ten będzie używany do transportu ratowników i ich wyposażenia bezpośrednio na miejsce interwencji.

Patrole będą obecne od soboty na prawym brzegu Wisły, do 23 września. W dni, w których odpoczywających i przebywających na wodzie np. w łódkach czy kajakach, jest najwięcej:

- w piątki od godz. 18.00 do godz. 22.00,

- w soboty od godz. 14.00 do godz. 22.00,

- w niedziele od godz. 14.00 do godz. 20.00.

Nie tylko uratują, ale i będą uczyć

Dodatkowo, ratownicy zaangażują się w przekazanie plażowiczom najważniejszych zasad bezpiecznego pobytu nad wodą, porad mówiących o unikaniu zagrożeń i korzystania ze sprzętu pływającego, wzorów znaków informacyjnych, a także numerów alarmowych. Na plażach będzie także możliwość pogłębienia wiedzy, w formie zajęć praktycznych, na temat udzielania pierwszej pomocy – informuje stołeczny ratusz

Miejscem stacjonowania zespołu ratowników jest istniejąca infrastruktura na Poniatówce, funkcjonująca w ramach letniej strefy rekreacji Dzielnicy Wisła. W razie wypadku, ratowników należy wezwać dzwoniąc pod nr alarmowy 112.

- Ratownicy podczas akcji będą wykorzystywać sprzęt m.in. zakupiony przez m.st. Warszawę – informują stołeczni urzędnicy

Zobacz też śledztwo po utonięciu dziewczynki:

mn/gp

Dziewczynka utonęła w WiśleLech Marcinczak / tvnwarszawa.pl
wideo 2/2