Dyspensa na rocznicę Powstania: można jeść mięso na obchodach

Warszawa

Kuria WarszawskaKard. Nycz udzielił dyspensy

Kardynał Kazimierz Nycz postanowił udzielić warszawiakom dyspensy na jedzenie mięsa w piątek 31 lipca 2015 r. Powodem są... obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Ale uwaga, jest warunek - trzeba odmówić modlitwę w intencji Powstańców.

Dokument podpisany przez Nycza pojawił się na oficjalnej stronie kurii warszawskiej.

Czytamy w nim: "Mając na względzie uroczystości związane z obchodami 71 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, mocą posiadanych uprawnień (...) udzielam wszystkim przebywającym w granicach Archidiecezji Warszawskiej dyspensy od zachowania nakazanej w piątek 31 lipca 2015 roku wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych."

Dodatkowo kardynał zobowiązuje, by korzystający z dyspensy ofiarowali dowolną modlitwę w intencji ofiar poległych w Powstaniu.

Nycz powołał się na kanon 87 paragraf 1 z Kodeksu Kanonicznego, zgodnie z którym biskup diecezjalny może dyspensować podwładnych mu wiernych od ustaw dyscyplinarnych. Analogiczny dekret dla mieszkańców prawobrzeżnej warszawy wydał też biskup diecezji warszawsko-praskiej Henryk Hoser.

"Prosili o to organizatorzy obchodów"

Jak tłumaczy nam rzecznik archidiecezji warszawskiej ks. Przemysław Śliwiński, decyzja obu biskupów zapadła na skutek próśb, jakie otrzymywali od organizatorów rozpoczynających się już dziś obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

- Apelował o to zwłaszcza Garnizon Warszawa, ale także inni organizatorzy. Zależało im na tym, by na uroczystościach nie dochodziło kłopotliwych sytuacji. Zarówno kard. Nycz, jak i abp Hoser przychylili się do tych próśb - mówi ks. Śliwiński.

Jak dodaje, decyzja nie zwalnia katolików ze szczególnego uczczenia piątku, a jedynie zmienia dla chętnych jego formę. - Ci, którzy zechcą skorzystać z dyspensy, zobowiązani są do odmówienia modlitwy, jednak jeśli ktoś nie chce, może pozostać przy poście - tłumaczy nam.

DEKRET O DYSPENSIE:

Dyspensa od kard. Nycza
Kuria Warszawska

TAK WYGLĄDAŁ ROCZNICOWY KONCERT W MUZEUM POWSTANIA:

Koncert w Muzeum Powstania Warszawskiego
TVN24

ep/r