Dyrektor ZTM: Przed nami trzy lata utrudnień

Warszawa

| TVN 24, Urząd Miejski w ŁebieTVN Warszawa

- Czeka nas seria trudnych i bolesnych zmian – zapowiada Leszek Ruta, dyrektor ZTM. Wszystko przez budowę II linii metra. Już w ferie krócej pojedzie 117, ze zwiększoną częstotliwością jeździć ma za to 138. Internauci protestują, a urzędnicy bronią swoich decyzji.

- Weszliśmy na dobre z budową II linii metra. Z harmonogramu wynika, że w marcu wykonawca wejdzie na rondo ONZ, za miesiąc na stację Świętokrzyska - tłumaczy Leszek Ruta, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego. - Niektóre ciągi będą wyłącznie dla komunikacji publicznej. Czekają nas co najmniej trzy lata utrudnień - dodaje.

W związku z tym ZTM przygotował kilka zmian w komunikacji już od ferii. - Można powiedzieć przewrotnie: dlaczego zmiany na Wilanowie, gdzie druga lini nie będzie budowana. To jest cały ciąg zmian - zaznacza Ruta i tłumaczy, że na nowe i zastępcze linie, m.in.: na Wolę, Bemowo i Targówek zostaną skierowane autobusy przegubowe. - Musimy zabezpieczyć kilkadziesiąt takich pojazdów, a więc musimy zabrać je z innych linii - dodaje.

Mieszkańcy protestują

Najważniejsze zmiany czekają konkretne linie, a to wywołuje protesty części warszawiaków:

Urzędnicy tłumaczą

- Skrócenie linii 117 wynika z tego, że jest bardzo obciążona Z Gocławia, poza tym jest nieregularna – odpowiada na pytanie internauty Ruta. Dlatego linia ma jeździć z Gocławia do centrum, a nie na Wilanów. Za to ze zwiększoną częstotliwością pojedzie 138.

- Proponujemy też linie nową, lokalną 239 z metra Wilanowska do Powsina. Z kolei w przypadku linii 519 autobusy przegubowe są konieczne na odcinku Wilanów centrum. Na odcinku Wilanów Powsin są potrzebne mniejsze – dodaje.

Będzie więcej zmian

ZTM przygotowuje też projekty zmian komunikacyjnych w poszczególnych dzielnicach. – Chcemy zwiększyć ilośc linii dzielnicowych. Np. taki autobus 117 jest bezpośrednim połączeniem do centrum, ale mieszkańcy Mokotowa czy Wilanowa mają metro. Mieszkańcy Gocławia już nie – wyjaśnia. Jednocześnie zapewnia, że ZTM jest nadal otwarty na głosy mieszkańców.

ran/par