Dyrektor ZTM odwołany

Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza o odejściu dyrektora ZTM
Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza o odejściu dyrektora ZTM
Marcin Gula /tvnwarszawa.pl
Marcin Gula /tvnwarszawa.plBartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza o odejściu dyrektora ZTM

Leszek Ruta złożył rezygnację ze stanowiska dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego. – Pani Prezydent przyjęła jego rezygnację – powiedziała Agnieszka Kłąb z biura prasowego ratusza.

Jak ustaliliśmy, Ruta rezygnację złożył w środę. Została ona od razu przyjęta przez Hannę Gronkiewicz-Waltz. Agnieszka Kłąb powiedziała, że na razie obowiązki Ruty przejmie jeden z dotychczasowych wicedyrektorów.

Ruta był dyrektorem ZTM od grudnia 2006 r.

- Dyrektor Ruta nie podał powodów swojej dymisji - mówi Bartosz Milczarczyk, rzecznik urzędu miasta.

Urzędnicy ratusza nieoficjalnie przyznają, że jednym z powodów odwołania Ruty było przekazanie radnemu informacji, że po tegorocznej podwyżce cen biletów spadły wpływy do miejskiej kasy z ich sprzedaży.

Ratusz już we wtorek dementował informacje Zarządu Transportu Miejskiego. W środę wiceprezydent miasta Jacek Wojciechowicz raz jeszcze przekonywał, że w rzeczywistości przychody miasta z biletów wzrosły. Porównując rok 2013 do 2012 (styczeń-maj), były one wyższe o ok. 24 mln zł, tj. o ok. 8 proc.

Nerwowa reakcja ratusza nie dziwi, podwyżka cen biletów to jeden z powodów rozpoczęcia zbierania podpisów pod referendum ws. odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Prezydent Warszawy o spadku sprzedaży biletów
Prezydent Warszawy o spadku sprzedaży biletówDawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl

Metro, cięcia...

Nieoficjalanie urzędnicy podają jeszcze kilka innych powodów odwołania Ruty. Według nich, o losach dyrektora przesądziło niedawne zamieszanie ze zmniejszeniem liczby linii autobusowych i proponowane zawieszenie nocnych kursów metra w weekendy, co krytykowali warszawiacy.

- Było dużo zamieszania. Wiele do życzenia pozostawiał sposób wdrażania cięć - usłyszeliśmy od jednego z urzędników.

Należy jednak pamiętać, że oszczędności w komunikacji, to decyzja władz Warszawy. Budżet ZTM został uszuplony o 190 mln zł.

Następcy szukali od kilku tygodni?

O komenatrz do sytuacji poprosiliśmy Jana Jakiela, prezesa Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji. - Od kilku tygodni trwały intensywne poszukiwania dyrektora. Być może udało się już kogoś znaleźć, dlatego zwolniono Pana Rutę - powiedział w rozmowie z tvnwarszawa.pl Jakiel.

Prezes rządy Ruty ocenia pozytywnie. - Ostatnio przyszło mu rzadzić w trudnych finansowo czasach - zauważa Jakiel.

I dodaje: - Jeżeli chodzi o zamieszanie z nocnymi kursami metra to akurat byłaby to dobra decyzja dyrektora uzasadniona ekonomicznie - powiedział prezes SISKOM.

Roszady w ratuszu

W ostatnim czasie, po nieudanym przetargu na wywóz śmieci, ze stanowiskiem pożegnał się wiceprezydent miasta Jarosław Kochaniak. Zastąpił go dotychczasowy burmistrz Bemowa Jarosław Dąbrowski. Odszedł też sekretarz miasta Jarosław Maćkowiak, którego zastąpił dotychczasowy szef Centrum Komunikacji Społecznej Marcin Wojdat. Nowym dyrektorem Centrum został dotychczasowy wiceszef gabinetu prezydent miasta Jarosław Jóźwiak. Według ostatnich informacji medialnych, z pracą w ratuszu ma pożegnać się także kilku krytykowanych dyrektorów biur. Wśród nich wymieniany jest p.o. dyrektor biura kultury Marek Kraszewski oraz szefowa biura promocji miasta Katarzyna Ratajczyk.

PAP/bf/par

Pozostałe wiadomości