Dyrektor Łazienek zostaje. "Bardzo wysoka ocena dokonań"

Warszawa

www.lazienki-krolewskie.pl/plTadeusz Zielniewicz będzie pełnił funkcję dyrektora przez kolejną kadencję

Dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie Tadeusz Zielniewicz będzie pełnił tę funkcję przez kolejną kadencję. Minister kultury Małgorzata Omilanowska przedłużyła mu umowę na siedem lat - poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Na decyzję minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzaty Omilanowskiej o przedłużeniu Zielniewiczowi umowy "wpływ miała bardzo wysoka ocena dokonań dyrektora przeprowadzona w oparciu o analizę dotychczasowych osiągnięć, zwłaszcza na polu realizacji projektów konserwacji i rewitalizacji zabytkowych obiektów i ogrodu" - poinformował PAP rzecznik resortu kultury Maciej Babczyński.

Ministerstwo doceniło rewitalizację

"Godny podkreślenia jest zwłaszcza realizowany przez Łazienki Królewskie od 2010 r. Program Rewitalizacji, który do tej pory przyniósł rezydencji inwestycje o wartości ponad 130 mln zł" - napisał w komunikacie przesłanym w środę.

Jak zauważył Babczyński efektem działań dyrektora Zielniewicza jest m.in. wpisanie muzeum do sieci europejskich Rezydencji Królewskich ARRE.

"Z jego inicjatywy powstał Ośrodek Badań, Ośrodek Edukacji oraz rozwinął swoją działalność Ośrodek Sztuki. Tylko w tym roku po pełnej konserwacji został otwarty Pałac na Wyspie i udostępniono Królewską Galerię Rzeźby w Starej Oranżerii" - przypomniał.

Zauważył też, że z inicjatywy Zielniewicza "zacieśniona została współpraca w ramach Programu Czterech Rezydencji Królewskich (w skład wchodzą także Wawel, Wilanów i Zamek Królewski w Warszawie), a samo Muzeum będzie mogło zrealizować strategiczny plan rozwoju ujęty przez Dyrektora w wysoko ocenionej Strategii Muzeum Łazienki Królewski 2015-2020".

Historyk sztuki i konserwator zabytków

Tadeusz Zielniewicz, historyk sztuki, konserwator zabytków, jest dyrektorem Muzeum Łazienki Królewskie od 16 lipca 2010 r.

W latach 1982-1987 był wojewódzkim konserwatorem zabytków w Lublinie, a od 1987 do 1995 r. generalnym konserwatorem zabytków w Ministerstwie Kultury. W latach 1995-1997 pełnił funkcję dyrektora stowarzyszenia Polska Rada Biznesu. Był ekspertem Sejmowej Komisji Kultury. W 1997 r. został prezesem zarządu spółki Wejchert Investments. W latach 2005-2007 był dyrektorem Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, a następnie - prezesem zarządu Wejchert Golf Club.

Jest członkiem Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków (ICOMOS). W 2011 r. został odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski za udział w transformacji ustrojowej po 1989 r.

PAP/jk/b