Dymisja za "Basen Narodowy". Michał Prymas szefem NCS

Warszawa

Robert Wojtaś traci fotel prezesa Narodowego Centrum Sportu. Jego miejsce zajmie dotychczasowy wiceprezes spółki Poznań 2012 Michał Prymas - ogłosiła na konferencji prasowej minister sportu Joanna Mucha. - To nie jest zaskakująca decyzja zarówno dla pana prezesa Wojtasia, jak i dla opinii publicznej - powiedziała Mucha. Prymas stanowisko obejmie z dniem 1 listopada i będzie je pełnił do końca roku.

Zmiany w funkcjonowaniu NCS związane są z zamieszaniem przy organizacji na Stadionie Narodowym meczu eliminacji piłkarskich mistrzostw świata Polska - Anglia. Spotkanie zaplanowane było na 16 października, ale ze względu na spowodowany intensywnymi opadami deszczu zły stan boiska - nad którym nie zamknięto dachu - zostało przełożone na następny dzień.

W związku z przeprowadzoną kilka dni później w ministerstwie sportu i podlegającym mu NCS kontrolą Mucha oddała się do dyspozycji premiera Donalda Tuska. Szef rządu nie przyjął dymisji, ale zażądał działań naprawczych, w tym konsekwencji personalnych i decyzji organizacyjnych.

Kolejny prezes

Michał Prymas nowym prezesem NCS
TVN24

Minister sportu tak argumentowała swoją decyzję o zmianach we władzach NCS: - Wszystkim nam leży na sercu jak najlepszy wizerunek Stadionu Narodowego. Wszystkim zależy, żeby była to nasza dumna. W związku z tym podjęłam kilka decyzji - powiedziała minister.

I dodała, że od nowego prezesa oczekuje "kompetencji prawnych i tych związanych ze sprzedażą, a takie właśnie kompetencje posiada Michał Prymas". - Realizował wcześniej projekty związane z Euro 2012 w Poznaniu, był wiceprezesem spółki Poznań 2012, nadzorował proces modernizacji stadionu miejskiego, był też odpowiedzialny za wypracowanie koncepcji komercjalizacji stadionu. Obiekt w Poznaniu jest w tej chwili jedynym, który ma podpisany kontrakt z operatorem - powiedziała Mucha.

Zgodnie z zapowiedziami minister, nowy prezes NCS będzie miał za zadanie m. in. wprowadzenie planu naprawczego w NCS, poprawę zarządzania i komunikacji.

Michał Prymas na konferencji prasowej obiecał ponadstandardowe zaangażowanie w prace związane ze Stadionem Narodowym.

- Przyjmuję z pokorą i zaangażowaniem zadania, jakie przekazuje mi pani minister. Wśród istotniejszych znajduje się wśród nich przygotowanie audytu technicznego oraz przygotowanie budżetu Stadionu - powiedział nowy prezes NCS. Dodał, że wszystkie inne zadania będą realizowane na bieżąco.

Michał Prymas nowym prezesem NCS

Kontrakt Michała Prymasa będzie obowiązywał do końca tego roku. Po tym terminie prezes zostanie wyłoniony w konkursie.

Prymas jest czwartym prezesem powołanego do życia w 2007 roku NCS. Jako pierwszy spółce, która odpowiadała za budowę warszawskiego stadionu przygotowywanego na Euro 2012, a obecnie pełni funkcję gospodarza obiektu, przewodził Michał Borowski. W sierpniu 2008 roku został zastąpiony przez Rafała Kaplera. Ten, po niespełna trzech latach pracy, w lutym sam zrezygnował ze stanowiska, a jego miejsce zajął Wojtaś.

CZYTAJ TEŻ NA TVN24.PL

mn//mat/roody