Dwukilometrowa "zielona ściana". Ma odgrodzić od spalin i hałasu

Warszawa

ZOM"Zielona ściana"

Ma być barierą dla hałasu i zanieczyszczeń i jest szansa, że powstanie jeszcze w tym roku. Zarząd Zieleni ogłosił przetarg na stworzenie "Zielonej ściany" na Ochocie.

"Zielona ściana" to bariera stworzona z roślin (drzew i krzewów), która ma odgrodzić mieszkańców reprezentacyjnego fragmentu Starej Ochoty - Kolonii Staszica i Kolonii Lubeckiego - od uciążliwego hałasu i zanieczyszczeń spowodowanych sąsiedztwem bardzo ruchliwej ulicy Wawelskiej. Zielony szpaler zaplanowano wzdłuż Wawelskiej (po stronie północnej) na odcinku od Grójeckiej do al. Niepodległości.Z pomysłem do urzędników przyszli mieszkańcy. Ponad dwa lata po zakończeniu konsultacji społecznych w tej sprawie ZOM ogłosił przetarg na realizację projektu.

Prace ruszą w maju?

Ogłoszono przetarg na zagospodarowanie terenów zieleni po północnej stronie ulicy Wawelskiej wraz z infrastrukturą podziemną (systemem automatycznego nawadniania).

Chodzi o ponad 2 kilometry, w sumie około 4,5 hektara, gdzie mają pojawić się krzewy żywopłotowe - 21 300 krzewów, 1 700 pnączy, 1 900 bylin oraz 2 900 roślin cebulowych.

W tym przypadku zastosowano przetarg przyśpieszony. Termin składania ofert mija 8 maja, a prace - jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem - powinny ruszyć w maju i skończyć się pod koniec listopada.

kz/mś

Inicjatywa mieszkańców w sprawie "zielonej ściany"
Mateusz Szmelter /tvnwarszawa.pl