Przygotuj się na:

MECZ NA STADIONIE NARODOWYM

We wtorek na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski zagra ze Słowenią. To oznacza utrudnienia dla mieszkańców, szczególnie na Saskiej Kępie. Kibice pojadą komunikacją miejską za darmo.

Dworzec z dachem jak na stadionie Legii

Warszawa

Dawid Krysztofiński /tvnwarszawa.plPętla gotowa do użytku

Już dziś pierwsze autobusy wjadą na nową pętlę autobusową przy kolejowym Dworcu Wschodnim. W ciągu godziny będzie mogła "obsłużyć" nawet 40 pojazdów. Pasażerowie zobaczą okazałą konstrukcję z dachem z włókien sztucznych, podobną do tej, którą oglądają kibice Legii Warszawa.

Na nowym dworcu autobusowym działać będzie m.in. pierwszy praski POP - punkt obsługi pasażera, z dwoma stanowiskami kasowymi. Każdego dnia przez pętlę ma przewijać się ponad 110 autobusów miejskich i ok. 170 podmiejskich oraz międzynarodowych.

Dach jak nad stadionem

– Będą z niej korzystali m.in. przewoźnicy, którzy wyruszali ze zlikwidowanego niedawno dworca Warszawa Stadion. Pętla jest przygotowana do tego, by w ciagu godziny "obsłużyć"maksymalnie nawet 40 autobusów - przekonują urzędnicy z ZTM.

Dworzec składa się z pięciu peronów. W całości jest zadaszony, a jego konstrukcja opiera się na stalowych słupach. Urzędnicy zaznaczają, że przykryta jest specjalną membraną z włókien sztucznych. Ma chronić pasażerów przed opadami, ale także przed upałami. - Co ciekawe, podobne zadaszenia zostały zastosowane na stadionach piłkarskich – Legii Warszawa i Lecha Poznań - podaje ZTM.

Za 14 mln złotych

Projektowanie pętli rozpoczęło się w 2011 roku. Tego zdania podjęło się konsorcjum, którego liderem była firma Mott MacDonald Polska. Budowa kosztowała 14 mln zł. Zajęła się tym firma Strabag.

ran//ec/roody