Dworzec Centralny będzie dziurawy na Euro 2012

Warszawa

| Fakty o Świecie TVN24 BiSfot. FauxNews

Kolejarze remontujący Centralny nie mogą sobie poradzić z jego uszczelnieniem. - Wszystkiego na pewno nie uda się naprawić - przyznają w rozmowie tvnwarszawa.pl. W 2012 roku dworzec będzie dalej przeciekał - tyle, że mniej niż teraz.

- Jeżeli uda nam się naprawić 80 proc. z ponad tysiąca wszystkich przecieków, to będzie duży sukces – nie pozostawia złudzeńŁukasz Kurpiewski, rzecznik grupy PKP.- Dworzec był budowany kilkadziesiąt lat temu, w dużym pośpiechu. Błędy, które wtedy popełniono, trudno teraz naprawić. Robimy tylko lifting, a nie remont generalny - wyjaśnia.

"Kapie od lat"

Na sprawę przeciekającego Dworca Centralnego zwrócił uwagę na początku roku jeden z Reporterów 24.

- Nie pada deszcz, a woda kapie z sufitu. O ile pamiętam, to kapie tak w tym miejscu od paru lat i nikt nie wie dlaczego... Dworzec jest w remoncie, może w końcu i ten problem kapiącej wody zakończy się sukcesem - pisał wtedy WRA.

Woda zalewa nowe przejście

Dziś już wiadomo, że sukces nie będzie pełny. Co więcej okazuje się, że oprócz dworca przecieka również świeżo wyremontowana galeria w przejściu pod Emilii Plater. Dobrze widać to na filmie opublikowanym właśnie przez internautę o nicku FauxNewsPL: - Wychodząc naprzeciw potrzeb naszych klientów, PKP uruchomiło specjalne naturalne zraszacze - drwi na swoim profilu na YouTubie internauta.

Pierwszy raz zdjęcia przecieków przysłał nam w styczniu.

Kurpiewski przyznaje w rozmowie z tvnwarszawa.pl, że kolejarze znają również i ten problem. – Na szczęście przecieki nie są duże – przekonuje.

W nieoficjalnych rozmowach przedstawiciele PKP skarżą się, że galeria przecieka, bo źle wykonany został remont znajdującej się nad przejściem ulicy Emilii Plater.

- To nie był generalny remont, bo na to nie było w miejskiej kasie pieniędzy. Została odnowiona nawierzchnia, ułożyliśmy nowe chodniki – przypomina jednak Urszula Nelken, rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich. – Odwodnienie drogi nie wchodziło w zakres prac, które zostały przeprowadzone – dodaje.

Ponad 1000 przecieków

Z przeciekami na Centralnym kolejarze próbują sobie poradzić od początku remontu. To właśnie przez nie opóźnili oddanie pętli autobusowej przy dworcu. - W sumie odkryliśmy tysiąc przecieków, między innymi dachu hali głównej – mówił w połowie maja rzecznik PKP.

Nadal nie wiadomo, kiedy uda się zakończyć prace.

Czyszczenie za 47 mln złotych

PKP na lifting Dworca Centralnego wyda 47 mln zł. W ramach prac wyczyszczone zostaną kamienne posadzki, okładziny, tynki. Pojawią się nowe elementy małej architektury, m.in. infokioski.

Przestrzeń dworca ma zyskać zupełnie nowy, ujednolicony system informacji pasażerskiej, a wnętrza zostaną podzielone na różne strefy, takie jak poczekalnie czy mała gastronomia.

Modernizacja dworca ma się zakończyć na przełomie 2011 i 2012 roku.

Jeśli chcesz nas zainteresować jakimś tematem pisz na warszawa@tvn.pl. Możesz też opublikować swoją informację bezpośrednio w portalach tvnwarszawa.pl lub Kontakt24.

par/mz