Dworzec Centralny będzie miał swojego patrona

Warszawa

Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plDworzec Centralny dostanie patrona

Dworzec Centralny będzie nosił imię znanego polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki.

- Zamierzamy nadać Dworcowi Centralnemu imię Stanisława Moniuszki. To będzie nazwa oficjalna i stała – mówi tvnwarszawa.pl Michał Stilger, rzecznik Polskich Kolei Państwowych, do których należy budynek.

Na razie nie chce zdradzać zbyt wiele szczegółów. Zapewnia, że o wydarzeniu związanym z nadaniem nazwy "będzie głośno". - Nadanie nazwy ma między innymi związek z Rokiem Moniuszkowskim – mówi krótko.

Zapytaliśmy również po co dworcowi patron, chcieliśmy również ustalić, czy zmiana będzie się wiązać z jakimiś kosztami. Te pytania pozostały bez odpowiedzi. Rzecznik powtórzył, że o szczegółach akcji, spółka będzie informować później.

Twórca oper

Jak podało Radio Dla Ciebie, nazwa zostanie nadana z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Muzyki Moniuszki i ma się to stać 5 stycznia. Decyzją Sejmu 2019 został ustanowiony Rokiem Stanisława Moniuszki.

Znany polski kompozytor urodził się 5 maja 1819 roku. Stworzył ponad 260 pieśni, baletów i oper. "Halka" czy "Straszny Dwór" to jego najsłynniejsze dzieła.

Dworzec Centralny został wybudowany w latach 1972–75, na podstawie koncepcji Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka. Konkurs na koncepcję budynku wygrali już w 1946 roku. W latach 70. Centralny zachwycał nowoczesnością: ruchomymi schodami, automatycznymi drzwiami, przestronnością hali. W PRL-u bywał celem wycieczek.

ran/b