Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE RUCHU

Szóstego grudnia wchodzą w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Dwójka pojedzie co dwie minuty. Ostatnie testy na Nowodworach

Warszawa

Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.plTramwaj na Tarchomin

Trwają intensywne przygotowania do otwarcia trasy tramwajowej, która połączy Nowodwory z Metrem Młociny. W poniedziałek na półtorakilometrowym odcinku odbył się przejazd próbny. Wieczorem może zostać uruchomiona sygnalizacja świetlna na tej trasie.

- Test wypadł pomyślnie, nie było problemów. Wszystko wskazuje na to że od 27 lutego tramwaje pojadą tędy regularnie - poinformował Michał Powałka, rzecznik prasowy Tramwajów Warszawskich.

Na nową trasę skierowana zostanie linia 2, która łączy Tarchomin Kościelny z Metrem Młociny. Po oddaniu nowego odcinka jej trasa wydłuży się o dwa przystanki: Stefanika i Nowodwory.

W poniedziałek o 21 zbierze się komisja, która sprawdzi nową organizację ruchu. Jeśli nie będzie miała uwag, to jeszcze tego samego dnia zostanie uruchomiona sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniach Światowida ze Stefanika, Książkową, Ordonówny i Strumykową.

Ciszej i szybciej

Prace przy budowie nowego odcinka rozpoczęły się w czerwcu ubiegłego roku. Za 31 mln zł wybudowały go dwie firmy: ZUE i Strabag.

Tramwaje Warszawskie chwalą się nowoczesnymi technologiami, które wdrożono po raz pierwszy w Polsce. Na trasie zastosowano rozjazdy z krzyżownicami głębokorowkowymi. Eliminują one drgania i hałas. Oprócz tego tramwaj może pokonać rozjazd z większą prędkością. To oznacza, że składy pojadą ciszej i szybciej, a podróż będzie bardziej komfortowa.

Jeśli rozwiązanie się sprawdzi, spółka planuje podobne rozjazdy zainstalować na całej sieci w stolicy.

Nawet co dwie minuty

Tramwaje na nowym odcinku mają kursować co 2 - 4 minuty w szczycie, co 6 minut poza szczytem, a w święta i niedziele co 7,5 minuty. Na spotkaniu podsumowującym konsultacje społeczne przedstawiciele Zarządu Transportu Miejskiego zadeklarowali, że - jeśli będą przepełnione – uruchomią kolejne składy.

Czas przejazdu z Nowodworów do stacji metra Młociny będzie wynosił 14 minut, niezależnie od pory dnia i utrudnień na drogach m.in. dzięki zastosowaniu priorytetu w sygnalizacji świetlnej.

Wraz z uruchomieniem nowych przystanków, zmieni się dotychczasowa organizacja komunikacji na Białołęce. O zmianach pisaliśmy na tvnwarszawa.pl.

Zobacz jak wyglądała ulica Światowida przed wybudowaniem torowiska:

Tramwaj pojedzie wzdłuż ul. Światowida
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

md/r