Dwie wieże przy Chmielnej? PKP sprzedaje działki

Warszawa

| Marina Militarefot. Marcin Gula i Targeo.pl

Do końca roku PKP chce sprzedać trzy działki przy ulicy Chmielnej. - Miasto zgodzi się, by powstały na nich wieżowce - zapewniają kolejarze.

Chodzi o teren między ulicą Chmielną a Al. Jerozolimskimi, przy al. Jana Pawła II. Dziś to puste pole zajmują prywatne parkingi samochodowe, ale od lat mówi się o jego zabudowie.

Kolejarze chcą sprzedać około 40 proc. tego terenu, który tylko w części jest litym gruntem. Reszta to płyta przykrywająca tunel średnicowy i rozjazdy dworca Centralnego. Część, na której można budować, to zwężający się w kier. wschodnim trapez o powierzchni około 13 tys. metrów kwadratowych. To trzy działki, które kolej chce sprzedać osobno.

- To tereny kolejowe, więc nie są objęte planem miejscowym - zastrzega Paweł Olczyk z zarządu PKP. - Z naszych uzgodnień z ratuszem wynika, że można będzie tu zbudować dwa wieżowce po około 130 - 140 metrów każdy (to tyle, ile ma hotel Marriott - red.) oraz trzeci, mniejszy budynek - dodaje.

Licytacja pod koniec roku

Te ustalenia są zgodne z polityką ratusza, który wysoką zabudowę widzi na zachód od ulicy Emilii Plater. Nowa pierzeja Al. Jerozolimskich ma trzymać wysokość budynków po drugiej stronie, a więc około 30 metrów. Ale już w "drugiej linii zabudowy" miejscy planiści widzą wieżowce. To właśnie w tej linii są kolejowe działki (podobnie jak istniejący wieżowiec przy Miedzianej oraz planowane w jego sąsiedztwie wieżowce: siedziba Poczty Polskiej i "Kulczyk Tower").

Deklaracje ratusza nie mają jednak postaci decyzji o warunkach zabudowy - o te musieliby się postarać już nowi właściciele działek. To oznacza, że wieżowce mogłyby powstać najwcześniej za kilka lat.

Tak czy inaczej, działki mają trafić w nowe ręce jeszcze w tym roku. - Chcemy przygotować się do licytacji i jeszcze w tym roku sfinalizować transakcje - zapowiada Olczyk.

Prezes nie chce na razie spekulować, ile warte są działki. - W tej okolicy dawno nie było porównywalnej transakcji. Prowadzimy oczywiście swoje analizy, ale za wcześnie, by mówić o konkretnych kwotach - przekonuje.

Kolej na Odolany

To nie koniec sprzedaży kolejowych działek. Także w tym roku PKP chce "rzucić" na rynek tereny na Odolanach. A już w marcu firma ma ujawnić, kto zbuduje nowy dworzec Zachodni. - Kończymy negocjacje i niebawem będziemy mogli poinformować o ich wyniku - mówi enigamtycznie Olczyk.

Karol Kobos