Dwie stołeczne uczelnie wśród 500 najlepszych na świecie

Warszawa

JacobJ / Krzul / Przykuta / Lestat / WikipediaNajlepsze uczelnie

Siedem polskich uczelni znalazło się w rankingu 500 najlepszych szkół wyższych na świecie. Najlepszy w kraju okazał się Uniwersytet Warszawski. Swój raport opublikowała właśnie Najwyższa Rada Badań Naukowych w Madrycie.

Najlepszą polską uczelnią według Najwyższej Rady Badań Naukowych w Madrycie okazał się Uniwersytet Warszawski, zajmując 234. miejsce w opublikowanym właśnie rankingu Webometrics.To spory skok, bo warszawska uczelnia ze swoim wynikiem awansowała od zeszłego roku aż aż o 113 oczek.

Siódemka najlepszych

Wśród 500 najlepszych uczelni na świecie naukowcy umieściłi też inne polskie placówki. Łącznie jest ich aż siedem, a jeszcze dwa lata temu były tylko dwie.Badacze wyróżnili Uniwersytet Jagielloński (311. miejsce), Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (393.), Politechnikę Wrocławską (412.), Uniwersytet Wrocławski (431.), Politechnikę Warszawską (435.) i krakowską Akademię Górniczo-Hutniczą (448.).Oprócz tych siedmiu uczelni, w pierwszym tysiącu znalazło się jeszcze 13 innych polskich szkół wyższych.

Harvard, Stanford, MIT

Czołówkę rankingu zajęły uczelnie amerykańskie. Najlepszy okazał się Uniwersytet Harvarda. Zaraz po nim uplasował się Uniwersytet Stanforda, a trzecie miejsce zajął Massachusetts Institute of Technology. W Unii Europejskiej najlepsze okazały się uniwersytety: Cambridge (14. miejsce na świecie) i Oxford (16. miejsce).Ranking Webometrics został przygotowany przez Najwyższą Radę Badań Naukowych w Madrycie. Twórcy brali pod uwagę m.in. komunikację szkół przez internet, czyli udostępniane materiały naukowe, publikacje w branżowych pismach czy tworzenie repozytoriów wiedzy.Webometrics Ranking of World Universities wystartował oficjalnie w 2004 roku i jest odwieżany dwa razy w roku.PAP/bieru/roody