Dwie noce z mistrzem. Wybitny pianista znów w Warszawie

Warszawa

mat. organizatoraAlexander von Schlippenbach Trio

Jedna z najjaśniejszych gwiazd europejskiego free jazzu Alexander von Schlippenbach zagra dwa razy w klubie Pardon, To Tu. - Będą to jedne z najważniejszych koncertów w historii klubu - zapewniają organizatorzy.

Taka deklaracja musi zabrzmieć mocno, jeśli spojrzeć kto przez 3,5 roku istnienia klubu przy placu

Grzybowskim stawał na jego scenie. Charles Gayle, Hamid Drake, Jozef van Wissem, Ken Vandermark, Marc Ribot, Mats Gustafsson, Peter Brötzmann, Peter Evans, Rob Mazurek, William Parker - do tej dziesiątki ograniczę wyliczankę, choć mogłaby być kilkukrotnie dłuższa.

Znalazłby się na niej także Alexander von Schlippenbach, który zagrał w Pardonie z Tomaszem Stańką. Choć, jak na kameralny koncert bilety były bardzo drogie (80 zł), oba koncerty były wyprzedane, klub pękał w szwach. Wydarzenie było niezwykłe, bo ci dwa wybitni artyści stanęli na jednej po raz pierwszy od 40 lat.

42 lata wspólnego grania

Najwyraźniej niemieckiemu pianiście przypadła do gustu atmosfera warszawskiego lokalu, bo już po trzech miesiącach ponownie przyjął zaproszenie jego właścicieli. Tym razem wystąpi z Evanem Parkerem i Paulem Lovensem. Alexander von Schlippenbach Trio to najdłużej istniejące trio w historii free jazzu. Tworzą wspólnie od 1972 rok!

Nie należy jednak myśleć, że starzy mistrzowie odcinają kupony od dawnych sukcesów, które dziś są tylko wspomnieniem. To trójka muzyków wciąż emanujących energią i zaskakujących kreatywnością. "W ostatnich miesiącach zespół ten wydał album "Features" i nie ma ani grama przesady w stwierdzeniu, że oto dostaliśmy szansę zetknąć się z płytą wybitną" - zachwycał się ich najnowszą płytą recenzent portalu Jazzarium.

Szanse na obcowanie z ich twórczością na żywo będą dwie: w środę i czwartek. Warto wykorzystać choć jedną z nich.

Alexander von Schlippenbach Trio10 i 11 czerwca, godz. 20.30bilet: 40 zł (karnet dwudniowy: 70 zł)

bako