Przygotuj się na:

Protest, koncert i dwa biegi. Objazdy i zakazy parkowania

Weekendowe utrudnienia rozpoczną się od piątkowego protestu klimatycznego. Kierowcy powinni też przygotować się na zmiany w parkowaniu związane z sobotnim koncertem kolęd na placu Zamkowym. Na Bielanach odbędą się w niedzielę dwa biegi. Spowoduje to zamknięcie części ulic.

  Dwa tysiące pątników przeszło przez miasto

  TVN Warszawa

  Tomasz Zieliński /tvnwarszawa.plPielgrzymi idą na Jasną Górę

  Po godz. 7.00 z Nowego Miasta wyruszyła Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę. Wcześniej pątnicy modlili się w Kościele Paulinów. Do przejścia mają kilkaset kilometrów.

  - W pielgrzymce uczestniczy około dwóch tysięcy osób - relacjonował Tomasz Zieliński, reporter tvnwarszawa.pl.

  Już o 6.00 rano pielgrzymi spotkali się w kościele Paulinów na Nowym Mieście, gdzie odbyli wspólną modlitwę.

  - Tegoroczne intencje można zamknąć w trzech słowach: rodzina, dom, nowa ewangelizacja. Wszyscy wiemy, jak potrzeba wielkiej troski o rodzinę. Problem jest dramatyczny. Trzeba troszczyć się i łożyć na rodzinę - mówił kard. Kazimierz Nycz zanim pątnicy wyruszyli w pieszą podróż do Częstochowy.

  Utrudnienia na trasie

  Trasa pielgrzymki liczy 248 km i wiedzie przez sanktuaria maryjne. Pątnicy dojdą do Częstochowy 14 sierpnia.

  W Warszawie pielgrzymi przeszli ulicami: Senatorską, Elektoralną, al. Jana Pawła II, Ogrodową, Żelazną, Chłodną, Towarową, pl. Zawiszy, Grójecką oraz Al. Krakowską.

  - Pielgrzymka jest czytelnym znakiem wędrującego Kościoła, który w drodze uświęca się przez prawdę i miłość. Jest aktem o charakterze wyłącznie religijno-pokutnym. Zasadniczo są to "rekolekcje w drodze" - czytamy na stronie Archidiecezji Warszawskiej.

  PAP//pś/b