Dwa tygodnie do początku końca. Warszawa w kolorze

Warszawa

TVN24Film z przedwojennej Warszawy

Jest połowa sierpnia 1939 roku. Polska świętuje razem z żołnierzami ich dzień, ulicami Warszawy idzie defilada ułanów. Dziś na spacer ulicami przedwojennej Warszawy możemy wybrać się dzięki kolorowemu filmowi amerykańskiego lekarza, Benjamina Gasula.

Na filmie widać m.in. plac Piłsudskiego czy Hotel Europejski. Lekarz zarejestrował przygotowania do parady w związku ze Świętem Wojska Polskiego, która odbyła się 15 sierpnia 1939, a więc dwa tygodnie przed wybuchem wojny. Widzimy także, jak pracownicy miejscy przygotowują flagi do zawieszenia na Pałacu Saskim, pod którego kolumnadą od 1925 roku znajduje się grób nieznanego żołnierza.

Jednak dr Gasula interesowała nie tylko parada, ale także miasto tętniące życiem. Film pokazuje bowiem warszawiaków, którzy podobnie jak dziś, gdzieś się spieszą, załatwiając swoje codzienne sprawy.

Dzielnica żydowska przed wojną Po paradzie dr Gasul udał się do ówczesnej dzielnicy żydowskiej. - Te zdjęcia są zupełnie wyjątkowe - podkreśla Agnieszka Tomasińska z Domu Spotkań z Historią.

Film należy do waszyngtońskiego Muzeum Holocaustu.Więcej na tvn24.pl

dp\mtom