Dwa miesiące bez linii średnicowej

Warszawa

| Fakty TVNfot

Wyłączony ruch pociągów na trasie Dworzec Wschodni - Dworzec Śródmieście. Wprowadzona komunikacja zastępcza. SKM i KM skierowane na trasy skrócone. To czeka pasażerów od 1 czerwca. Powód utrudnień? Zamknięcie linii średnicowej.

Zamknięcie średnicy to kolejny etap przygotowania kolejarzy do Euro 2012. - Tory muszą być zamknięte na czas modernizacji peronów stacji Stadion. W tym czasie zostaną też wymienione tory na odcinku od Dworca Wschodniego do stacji Powiśle - tłumaczy Jan Telecki z PKP PLK. Tory zostaną zamknięte na prawie dwa miesiące do 24 lipca. Zarząd Transportu Miejskiego ujawnił szczegółowy plan działania komunikacji w czasie remontu.

Linia S1 (Pruszków-Otwock)

Część pociągów SKM tej linii (mniej więcej raz na godzinę) będzie kursowała po torach dalekobieżnych, czyli przez Dworzec Centralny. W związku z tym nie będą się zatrzymywały na przystankach: Warszawa Ochota, Warszawa Śródmieście, Warszawa Powiśle i Warszawa Stadion.

Pozostałe pociągi S1 będą miały skrócone trasy. Składy jadące z Pruszkowa dojadą tylko do Dworca Zachodniego. Składy z Otwocka - tylko do Wschodniego.

Linia S2 (Warszawa Zachodnia-Sulejówek Miłosna)

Pociągi linii S2, tylko w godzinach porannych (od początku kursowania do ok. godz. 10) będą kursowały na trasie Sulejówek Miłosna - Dworzec Gdański. Nie będą się zatrzymywały na Dworcu Wschodnim. Dzięki temu pasażerowie z Sulejówka będą mieli zapewniony bezpośredni dojazd do stacji metra. Będą również mieli możliwość przesiadki do linii tramwajowych przy przystanku Warszawa ZOO.

Ostatni pociąg z Sulejówka będzie odjeżdżał do Warszawy Gdańskiej o godz. 9.37. Natomiast ostatni pociąg z Dworca Gdańskiego będzie odjeżdżał o godz. 10.25.

W pozostałych godzinach będą kursowały na trasie skróconej Sulejówek Miłosna – Dworzec Wschodni.

Koleje Mazowieckie

Pociągi jadące z kierunku zachodniego (Grodzisk Mazowiecki, Sochaczew, Radom) będą dojeżdżały tylko do Warszawy Zachodniej. Składy z kierunku wschodniego (Mińsk Mazowiecki, Otwock) dojadą tylko do Dworca Wschodniego.

Nie będą kursowały pociągi z kierunku Wołomina do Dworca Wschodniego. W związku z tym, pasażerowie z Zielonki Bankowej będą mogli korzystać z zastępczej komunikacji autobusowej, którą będą mogli dojechać do stacji Zielonka.

Przez Warszawę Centralną będzie kursowało część pociągów ze Skierniewic, część składów z Dęblina, większość pociągów z Siedlec, a także pociągi przyspieszone kursujące przez dalekobieżną linię średnicową obecnie (część składów z Radomia, Łukowa, Siedlec, Skierniewic, Żyrardowa i Płocka).

Komunikacja zastępcza

Zostaną uruchomione wahadłowe połączenia na trasie Warszawa Zachodnia-Warszawa Śródmieście. Pociągi KM będą kursowały w godz. 4.30 – 0.00 z częstotliwością ok. 15 minut w każdym kierunku.

Uruchomiona zostanie również zastępcza linia autobusowa ZS2. Autobus będzie kursował w godzinach 4.30-00.00 na trasie DW. WSCHODNI (KIJOWSKA) - Kijowska - Targowa - Zamoyskiego - al. Zieleniecka - Rondo Waszyngtona - al. Poniatowskiego - most Poniatowskiego - Al. Jerozolimskie - E. Plater - DW. CENTRALNY.

W godzinach szczytu linia będzie kursowała co 4 minuty, poza szczytem – co 8 minut. W soboty i święta – co 10 minut. Linia będzie obsługiwana wyłącznie autobusami wielkopojemnymi.

Ponadto, do 10 czerwca dojazd ze Śródmieścia do Dw. Wschodniego zapewniać będą tramwaje linii 7 oraz 22.

Informatorzy na posterunku

Zagubionym pasażerom pomóc maja informatorzy ZTM. W dniach 1-3 oraz 6 czerwca, dyżurować będą w godz. 7-19. Pomóc mają również plakaty oraz informacje głosowe w pociągach.

Wszystkie zmiany związane są z zamknięciem podmiejskiej linii średnicowej. Jest to kolejny etap modernizacji przystanku kolejowego Warszawa Stadion. Prace, w ramach tego etapu, zakończą się 24 lipca.

Koszt całej inwestycji to ponad 64 mln zł (z budżetu państwa). Cały przystanek będzie gotowy w listopadzie.

su/roody