Dwa miesiące bez mostu średnicowego

Warszawa

fot. Lech Marcinczak, film: Marcin Gula / tvnwarszawa.plMówi Jan Telecki, dyrektor warszawskiego oddziału PKP PLK

W wakacje kolejarze planują zamknięcie mostu średnicowego. To oznacza ogromne zmiany w organizacji ruchu pociągów - ominą stację Powiśle, Stadion, Śródmieście i Ochota.

- Zamkniemy tor 3 i 4 na moście średnicowym. Nastąpi to najprawdopodobniej 29 czerwca i potrwa do 29 sierpnia – wyjaśnia Jan Telecki, dyrektor warszawskiego oddziału PKP PLK. – Chcielibyśmy, aby prace zakończyły się przed nowym rokiem szkolnym – dodaje.

Wahadło i inne zmiany

W związku z pracami modernizacyjnymi na linii średnicowej, pasażerowie kolei muszą liczyć się z ogromnymi utrudnieniami. Chociaż Telecki uspokaja, że ruch pociągów będzie tak zorganizowany, aby umożliwić ciągłość eksploatacyjną linii średnicowej.

Jak tłumaczą kolejarze –część pociągów podmiejskich będzie kursowała po układzie dalekobieżnym. Oznacza to, że będą przejeżdżać przez Dworzec Centralny ( z pominięciem stacji Stadion, Powiśle, Śródmieście, Ochota).

Niektóre pociągi podmiejskie jadące z zachodu, dojadą tylko do stacji Warszawa Zachodnia, a jadące ze wschodu, do Warszawy Wschodniej. Wprowadzony zostanie również ruch wahadłowy między Warszawą Zachodnią, a stacją Warszawa Śródmieście.

Pociągi dalekobieżne będą kursować przez Warszawę Gdańską.

Pociągi pojadą szybciej

Podczas modernizacji kolejarze zdemontują obydwa tory na całej długości mostu, czyli 445 metrów. – Ponadto wymienimy między innymi 1,5 tysiąca mostownic czy blachy przeciwpożarowe - wymienia Telecki.

Po przeprowadzonych w wakacje pracach, pociągi będą mogły poruszać się szybciej ( obecnie mogą przejeżdżać przez most zaledwie z prędkością 30 km/h).

su//ec